Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Boga przecież nie ma

Autorzy: , dodano Piątek, 11 czerwca 2010 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Boga przecież nie ma"
Patrik Lindenfors
ilustr. Vanja Schelin
przeł. Elza Jaszczuk
Wydawnictwo Czarna Owca, 2010

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

"Niektórzy wierzą, że w niebie mieszka staruszek, który może robić, co tylko chce. Inni myślą, że w niebie rezyduje kilku staruszków, żeby było im raźniej. Mają takie imiona jak Jahwe, Allah, Tor, Zeus i nazywani są bogami. Jeszcze inni uważają, że Bóg jest niewidzialną siłą, która widzi i słyszy wszystko. Albo, że Bóg jest Miłością. Można również nie wierzyć w żadnego boga. Ta książka jest o niewierze w boga." (fragment książki)

"Boga przecież nie ma!" to doskonały punkt wyjścia do dyskusji z dzieckiem, ale też z dorosłymi. Dobrze jest zadać sobie i innym raz jeszcze podstawowe pytania i odkurzyć utarte poglądy. Niewiara jest pierwotna, a wiarę narzucają nam inni. Część wierzących twierdzi, że niewiara też jest wiarą, ale czy niegranie w piłkę to taki sam sport jak football? Nadszedł czas, by raz na zawsze pożegnać sondaże, według których 95 procent polskiego społeczeństwa to katolicy, a ateistów po prostu nie ma. Czy tylko dlatego, że ktoś wymyślił boga, inni mają w niego wierzyć?

link

Przejrzałam tę książeczkę strona po stronie - i jestem zawiedziona prostactwem.
Argumenty są mocno prymitywnie. Na jednym z obrazków obok Biblii i Koranu leży Mein Kampf i Kapitał - wszystko podpisane "to jest Prawda". A zasada samoodnośności? Przecież ta książeczka również stara się przekazać Prawdę - prawdę o tym, co najlepiej zrobić z powyższymi książkami, z wiarą w Boga itp (zilustrowaną ostatnim obrazeczkiem - para wykonuje rzut Biblią i burką i odchodzi w dal). Innymi słowy książka powinna znaleźć się na własnej ławie oskarżonych.
Bynajmniej nie jest to dziełko służące do ODKURZENIA poglądów, ale do zastąpienia ich nowymi - ateistycznymi. Nie pamiętam, czy argument o wzięciu się religii ze strachu przed piorunami również się tam znalazł, ale pasowałby jak ulał.
Proszę wybaczyć, jestem może prostaczkiem i wysublimowane trendy mnie się nie imają, lecz szczerze rozbawił mnie cykl wydawniczy, w którym obok tematyki siusiaków, cipek i kupy występuje ateizm... i demokracja :)

dodał: Rosiomak, Wtorek, 15 czerwca 2010 21:48

"Boga przecież nie ma" to doskonały punkt wyjścia do dyskusji... Tytuł jak znalazł jako "punkt wyjścia do dyskusji". Nic dodać, nic ująć ;)

dodał: Stanf, Poniedziałek, 29 listopada 2010 17:38

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa