"Cała Polska czyta dzieciom. Najpiękniejsze opowieści"
Iwona Czarkowska, Grażyna Bąkiewicz, Grzegorz Janusz, Beata Majchrzak
ilustr. Katarzyna Bajerowicz, Artur Nowicki, Agnieszka Żelewska, Aleksandra Chabros
Wydawnictwo Papilon, 2015
Czwarta edycja Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży została już rozstrzygnięta. Podobnie jak w latach poprzednich laureatem Grand Prix został Marcin Szczygielski za powieść „Teatr niewidzialnych dzieci”. Tymczasem mam przed sobą książkę „Cała Polska czyta dzieciom. Najpiękniejsze opowieści”, prezentującą cztery wydawnictwa uhonorowane w 2. i 3. edycji ( 2010 i 2013 r.) rzeczonego konkursu, w kategorii wiekowej czytelnika do lat sześciu. W opasłym, dość nieporęcznym formatowo tomie znalazły się: „Biuro Zagubionych Zabawek” Iwony Czarkowskiej (2010), „Kosmiczni odkrywcy. Franio i jego babcia” Grażyny Bąkiewicz (2013), „Misiostwo świata” Grzegorza Janusza (2010), „Opowieść o Błękitnym Psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci” Beaty Majchrzak (2013).
Czarkowska zabiera przedszkolaki do Biura Zagubionych Zabawek, gdzie stary, dobrotliwy Hipolit i jego Pajacek pomagają odnaleźć dzieciom, dorosłym, a nawet samym zabawkom ich ukochane zguby: zielonego krokodyla, czarnego kotka czy ogrodowego krasnala.
Grażyna Bąkiewicz opowiada o przygodach, jakie w kosmosie przeżywają mały Franek i jego babcia. Co ciekawe, wspomniany duet wyrusza w międzygalaktyczną podróż rakietą, podobną z wyglądu i charakteru do kota. A będąc już na obcych planetach karmią ufoludki o przeróżnej fizjonomii, a nawet kosmicznych piratów pierogami. Nieznajomi wbrew obiegowym opiniom okazują się niezwykle serdeczni – Czerwony Diabeł, herszt piratów, także.
Zbiór zabawnych, momentami absurdalnych, opowiadań o zwierzętach – w większości są to niedźwiadki, napisał Grzegorz Janusz. Chociaż „Misiostwo świata” ma ambicję książki pouczającej, co czasami razi, to jednak czyta się ją z przyjemnością, czerpaną z dowcipu językowego i sytuacyjnego. Autor ma talent do rozbawiania czytelnika w każdym wieku, a także dar zaskakiwania niesztampowymi rozwiązaniami fabularnymi.
Z kolei „Opowieść o Błękitnym Psie…” to książka o charakterze terapeutycznym, przeznaczona dla dzieci przeżywających trudności emocjonalne z powodu niepełnosprawności. Tytułowy pies przychodzi do każdego z dziecięcych bohaterów, by odpowiednią historią, dodać otuchy i wzbudzić nadzieję. Niewidoma od urodzenia Basia, poruszający się na wózku Tomek, pozbawiona nogi Zosia to tylko niektóre postacie z książki Beaty Majchrzak, autorki, narratorki i psychologa zarazem. Żadne z dzieci nie pozostaje bez pomocy.
Nie jestem zwolenniczką wydawnictw, które pod wspólnym, mało zachęcającym tytułem zbierają cztery różne książki - choćby nawet najbardziej wartościowe. Taką cegłę trudno się czyta, można nabić sobie guza, jeśli przysypiającego człowieka przywali takie opasłe tomisko w twardej okładce. Trzeba jednak przyznać, że zbiór zajmuje ciut mniej miejsca na przepełnionej półce niż pojedyncze egzemplarze.
Niezależnie od tego, czy podoba mi się forma wydawnicza książki, czy też nie, recenzowane opowieści cechują się wysokim poziomem literackim i etycznym – co podkreśla szacowne jury konkursu. W każdym utworze znajdziemy bohaterów, z którymi czytelnicy w jeszcze bardzo krótkich spodenkach mogą się utożsamić, by wspólnie z nimi coś przeżyć i zrozumieć. We wszystkich tytułach są barwne, sugestywne ilustracje, oddające charakter opowieści, jej dynamikę oraz sposób budowania narracji.
Trzy pierwsze książki polecam wszystkim spragnionym dobrej literatury rodzinom z dziećmi w wieku przedszkolnym. Ostatnia, typowo terapeutyczna, niech trafi do uszu, które ewidentnie tego potrzebują.
Łucja Abalar
linkInformacja wydawcy:
Drogi Czytelniku!
Właśnie trzymasz w dłoni niezwykłą książkę - zbiór czterech tytułów. Każdy z nich opowiada inne historie, każdy jest zilustrowany w inny sposób. A jednak... łączy je pewna wartość - wygrana w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady Szwecji i patronatem literackim Polskiej Sekcji IBBY.
Jury Konkursu, nawiązując do najwyższych standardów literatury dla dzieci wyznaczonych przez jego Patronkę, nagrodziło je ze względu na wysoki poziom literacki i etyczny.
Każdą z zamieszczonych tu opowieści z pełnym przekonaniem można polecać do czytania dzieciom.
W niniejszym zbiorze: "Biuro Zagubionych Zabawek", "Kosmiczni odkrywcy. Franio i jego babcia", "Misiostwo świata", "Opowieść o Błękitnym Psie".
link