Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Być jak Tygrys

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 12 grudnia 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Być jak Tygrys"
Przemysław Wechterowicz
ilustr. Emilia Dziubak
Wydawnictwo Ezop, 2016


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„Być jak John Malkovich” - to rozumiem, ale „Być jak Tygrys”? Przemysław Wechterowicz przychodzi z podpowiedzią, a Emila Dziubak próbuje sytuację bycia Tygrysem odmalować. Jaki jest tego efekt?

Czytelnicy poznają głównego bohatera wczesnym rankiem. Tygrys śpi sobie smacznie, choć poranne słońce gilgocze go w nos. Zaraz podniesie prawą powiekę, potem lewą – zapowiada autor, by już za chwilę rozpocząć kolejny dzień z życia drapieżnego, dzikiego kota. W końcu tygrys na takiego wygląda: ma ostre kły i tak samo ostre pazury, jest zwinny i szybki. Potrafi skradać się jak mało kto i dotkliwie ugryźć, choć, jak twierdzi, stara się połykać swoich gości w całości. Tygrys ma opinię bezwzględnego myśliwego! I ten Wechterowicza w ciągu dnia właśnie takim drapieżnikiem się wydaje, chociaż na wszystkie sposoby stara się swoje mordercze instynkty ukrywać. Natomiast nocą nasz bohater prezentuje zupełnie odmienny styl życia. Gdy na niebie pojawia się księżyc, rzeczony zwierzak przechodzi całkowitą przemianę. Sieka pazurami sałatkę z owoców dla słoniątka, wysiaduje jaja papugi i porywa do tańca stadko tapirów. A to nie wszystkie dobre uczynki tygrysa. Co jeszcze dobrego robi? – tego nie zdradzę, podobnie jak motywacji, która skłania tygrysa do bycia nocnym superbohaterem.

To już czwarta książka duetu Wechterowicz/Dziubak w oficynie Ezop, po „Proszę mnie przytulić”, „Uśmiech dla żabki”, „W pogoni za życiem”. Wszystkie wymienione wydawnictwa przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym, a ich bohaterami są zwierzęta. Niektóre z postaci zwierzęcych mają całkiem niepochlebną opinię wśród ludzi, jak komary czy wspomniany tygrys - intencją autorów jest ową opinię odrobinę poprawić. Chociaż książki nie mają charakteru popularyzującego wiedzę, nie chodzi w nich o przedstawienie niedźwiedzia czy motyla w ich naturalnym środowisku. To bajki, aczkolwiek bez wyraźnego morału, w których tygrys, żaba czy komar odgrywają ludzkie role, stają wobec mniej lub bardziej zwyczajnych, ludzkich problemów. Książki te mają przede wszystkim bawić i zaskakiwać, ale też wychowywać.

Doceniam wyobraźnię, poczucie humoru i talent literacki Przemysława Wechterowicza, ale uważam, że bez ilustracji Emilii Dziubak tekst ten mógłby zginąć na księgarskich półkach. To bogate, gęste i baśniowe ilustracje Dziubak przykuwają uwagę, tworzą atmosferę książki, dostarczają wrażeń. Chociaż dość wiernie odtwarzają treść utworu, wnoszą nowe wątki do opowieści, zachęcają do aktywności. Czytelnika aż korci, by w gęstwinie dżungli odnajdywać jakieś ukryte zwierzęta, owady, owoce. I ta szeroka paleta zieleni! Artystka pokazuje, że zieleń może być chłodna i ciepła, jasna i ciemna, czysta i zbrudzona. Słowem: różnorodna. To zupełnie tak jak tygrys – chciałoby się dodać.

Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś o tygrysie naprawdę – polecam filmy przyrodnicze sir Davida Attenborough, czy chociażby reportaże Neli. Ale jeśli interesuje was bycie jak Tygrys, polecam zajrzeć do recenzowanej książki. „I pamiętajcie: bycie Tygrysem to kapitalna sprawa!”.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO