Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Maum. Dom duszy

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 25 kwietnia 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Maum. Dom duszy"
Heekyoung Kim
przeł. Jiwone Lee
ilustr. Iwona Chmielewska,
Wydawnictwo Warstwy, 2016


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

"Maum. Dom duszy" to polsko-koreański picture book autorstwa Heekyoung Kim z ilustracjami Iwony Chmielewskiej. Ta wyjątkowa książka obrazowa zdobyła prestiżową, międzynarodową nagrodę Bologna Ragazzi Award 2011. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu werdyktu jury: „Ta książka to krótki, elegancki poemat, rozbrzmiewający ciszą typową dla włoskich malarzy metafizycznych. […] Wszystko w tej całkowicie odmiennej, bezpretensjonalnej książce – od gestów, przez sny i wspomnienia, aż po zawarte w niej cytaty – przepojone jest specyficzną wizją świata. […] Książki jak ta nobilitują literaturę dziecięcą”.

Maum w języku koreańskim oznacza to, co składa się na duchowość człowieka: charakter, emocje, umysł, pamięć…  Książka rozpoczyna się pytaniem: czym jest dusza? – i posługując się metaforą architektury domu, poszukuje odpowiedzi na jedno z uniwersalnych zagadnień naszego życia. Ten filozoficzny poemat i niezwykle spójny projekt artystyczny jest wyjątkowym dowodem na to, jak odległe kultury mogą porozumiewać się ze sobą na poziomie obrazu i kwestii duchowych.

Książka ukazała się w Polsce w dniu inauguracji Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016, objęta jest także patronatem honorowego Konsulatu Republiki Korei we Wrocławiu.

Heekyoung Kim - urodzona w 1977 roku w Korei. Absolwentka historii sztuki i filozofii, kuratorka sztuki, autorka książek dla dzieci. Tworzy również wystawy i książki obrazowe w alfabecie Brailla dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Jej książka „MAUM: A House of the Mind” z ilustracjami Iwony Chmielewskiej otrzymała nagrodę główną Bologna Ragazzi Award 2011. W Polsce wydała także „Dokąd iść? Mapy mówią do nas” z ilustracjami Krystyny Lipko-Sztarbałło (wydawnictwo Entliczek, 2012). Mieszka i pracuje w Korei Południowej.

Iwona Chmielewska - urodzona w 1960 roku. Ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie prowadzi zajęcia z przedmiotu książka autorska. Tworzy książki graficzne, z których większość wydawana jest w Korei Południowej. Jest laureatką wielu nagród, m.in. Złotego Jabłka na Biennale Ilustracji w Bratysławie i Bologna Ragazzi Award. Wydała m.in.: "Pamiętnik Blumki" (2011), "O tych, którzy się rozwijali" (2013), "Cztery zwykłe miski" (2013), "Królestwo dziewczynki" (2014) i "W kieszonce" (2015). Mieszka w Toruniu.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • czaple
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • OKO
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble