Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Co to właściwie jest demokracja

Autorzy: , dodano Środa, 15 czerwca 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Co to właściwie jest demokracja"
Equipo Plantel
ilustr. Mikel Casal
przeł. Tomasz Pindel
Wydawnictwo Tako, 2016
seria: Książki Jutra


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Arystoteles mówił, że nie wszyscy powinni mieć prawo do demokracji, Winston Churchill, że to najgorszy system, ale nie wymyślono nic lepszego; Equipo Plantel w książce „Co to właściwie jest demokracja”, ujmuje sprawę jeszcze inaczej - że jest to gra, w której wszyscy biorą udział i że wspólnym celem jest wolność.

Książka dla dzieci o demokracji to bardzo ważna publikacja, szczególnie, że przechodzimy obecnie przyspieszony kurs społeczeństwa obywatelskiego i demokracja jest punktem wyjścia i celem wielu rozmów. Jak wytłumaczyć paroletnim czytelnikom system, który ma za zadanie pogodzić wszystkich przy założeniu, że każdy jest inny i wszyscy mają prawo do szczęścia w jednym społeczeństwie? Metafora gry jest tu użyta nie w kontekście wyjętym prosto z serialu „House of cards”, tylko w znaczeniu czystym i utopijnym. Narracja płynie rytmem filozoficznych założeń: demokracja to gra, w której wszyscy są różni i wszyscy mają prawo do tego, by właśnie takimi być, a wszystkich łączy jeden cel: wygrać tę grę. Jest to założenie niemal wzruszające – nie chodzi o to, by wygrać jak najwięcej dla siebie, ale by wygrać wspólnie, z poszanowaniem czyjejś inności. I to gra, która nigdy się nie kończy – jak już demokratycznie wybierzemy rząd, to trzeba obserwować, czy realizuje swoje obietnice, zdobywać informacje i weryfikować swoje wybory, tak, aby podejmować coraz mądrzejsze decyzje.

Sposób wyjaśnienia idei demokracji jest prosty i przejrzysty i dzięki temu te zasady, przedstawione bez analizowania poszczególnych przypadków, bez komplikowania, bez kreślenia półcieni, są bezbronnie klarowane. Ujęte w proste zdania brzmi to mniej więcej tak: „(…) prawdziwi demokraci powinni działać przejrzyście i sprawiedliwie, powinni traktować wszystkich tak samo, umieć wygrywać i umieć przegrywać. (…) Demokracja to jest gra, w której wszyscy uczestniczą. I grają o wolność”.

„Co to właściwie jest demokracja” to książka, która powstała pod koniec lat 70. w Hiszpanii, po śmierci Francisco Franco. Jej wydźwięk chyba niewiele się zmienił, co trafnie zauważają wydawcy w przedmowie: „jeśli dziś czytamy ją bez specjalnego zdziwienia, to dowód na to, że jutro nie stało się jeszcze dniem dzisiejszym”.

Nowa oprawa graficzna książki to kolaże Marty Piny, która już samą obraną techniką kolażu hołduje idei demokracji: to, co stare, spotyka się z tym, co nowe, absurd występuje na równi z twardą rzeczywistością, współwystępowanie różnych zdarzeń umiejscawia je w kontekście jednego świata, tak barwnego i różnorodnego.

P.S. Książka jest pierwszą ze wznawianej serii „Książki jutra”. Kolejne tytuły to „Oto jest dyktatura” (wydana), „Klasy społeczne istnieją” i „Kobiety i mężczyźni” (zapowiedzi).

Ula Jankowska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • Arctic