Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Książka do zobaczenia

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 18 kwietnia 2016 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Książka do zobaczenia"
autorzy tekstów i ilustracji: Barbara Kaczorowska, Leszek Karczewski, Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk, Maja Pawlikowska, Małgorzata Wiktorko, Marta Wlazeł, Agnieszka Wojciechowska-Sej
koncepcja i redakcja: Leszek Karczewski
Wydawnictwo: Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Sztuki w Łodzi, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Między dwiema grubymi, tekturowymi okładkami autorzy zamknęli książkę niezwykłą. Ten wytwór nieposkromionej wyobraźni jest dla wszystkich, którzy chcą dostrzec więcej, aniżeli można na pierwszy rzut oka. I nieważne, czy sięgnie po nią czytelnik dopiero zaczynający przygodę z książkami, czy taki, który na koncie ma już setki przeczytanych lektur: to książka dla tych, którym kreatywność połączona z zabawą nie jest obca. Są w niej zadania o zróżnicowanym stopniu trudności, wymagające jedynie otwartego umysłu i pomysłowości. I nie trzeba się ich bać – w odpowiednich miejscach można znaleźć podpowiedzi, można ćwiczenie na dowolnym etapie przerwać i później do niego wrócić.

Zawartość jest zaskakująca już chociażby z tego powodu, że pracowała nad nią aż siedmioro artystów. Strona stronie nierówna: są i takie tradycyjne, ale też z tworzywa sztucznego, tkaniny, o różnych fakturach i powierzchniach. Każda z nich to małe dzieło, unikalny projekt graficzny z odrębnym fontem, zróżnicowaną kolorystyką czy grafiką. Taki zabieg wpływa na sensualny odbiór książki: można ją głaskać, dotykać i ulegać złudzeniom optycznym. Jednym zdaniem: stymulować zmysły. Solidny pas przyczepiony do grzbietu pozwala mieć książkę przy sobie, bo można ją przewiesić przez ramię i na przykład zabrać ze sobą w plener.

Autorzy prowadzą z czytelnikiem grę, uwrażliwiając go na bodźce, na sztukę, ucząc niekonwencjonalnego odbioru otaczającego świata. W tym celu proponują różnorodne ćwiczenia i zadania, które nie wymagają jakichś genialnych zdolności. Czasami wystarczy użyć niepozornych narzędzi czy pomocy naukowych (miska z wodą, sznurek, papier pakowy), by stworzyć rzecz fascynującą. Inspirująca zawartość tej publikacji może posłużyć za podręcznik percepcji, naukową pomoc dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą.

„Książka do zobaczenia” pozwala eksperymentować, tworzyć, myśleć, umiejętnie patrzeć. Przemyślana od początku do końca, pomysłowa, inspirująca. Taki swoisty podręcznik twórczego myślenia, patrzenia, uwrażliwiania na bodźce. Zachęca do twórczych poszukiwań i na pewno nie jest nudna!

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej