Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Zwierzaki podróżniczki Gosi. Polska doktor Dolittle

Autorzy: , dodano Wtorek, 10 maja 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Zwierzaki podróżniczki Gosi. Polska doktor Dolittle"
Małgorzata Zdziechowska
Wydawnictwo Papilon, 2016

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Zorro, Oliva, Eden, Phil i Gerald to tylko niektórzy bohaterowie z książki dziennikarki i podróżniczki Gosi Zdziechowskiej. Wspomniani z imienia są - w kolejności – lampartem, czepiakiem czarnym, gepardem, wombatem i żyrafą. Znajdują się pod opieką specjalnych ośrodków dla dzikich zwierząt w RPA (Afryka), Boliwii (Ameryka Południowa) oraz Australii. Wszystkie, może z wyjątkiem wombata Phila, nawiązały szczególną więź z autorką książki, przeczącą prawdziwej naturze drapieżników. Więź, która skutkuje mnóstwem całusków i przytulasków między podróżniczką a jej podopiecznymi.

Z każdej niemal strony uśmiecha się do nas autorka „Zwierzaków…”. Raz wtula swoją głowę w futro lamparta, innym razem trzyma na rękach miodożera – postrach Afryki, czy też obejmuje czule nosorożca – drugiego zaraz po słoniu największego ssaka świata. To z jednej strony imponujące i budzące zachwyt. Widzimy jak na dłoni, że dziennikarka ma niesamowity dar rozumienia, a wręcz zaklinania zwierząt. Z drugiej - niepokojące, gdyż tak bliska relacja nieudomowionego zwierzęcia z człowiekiem nie gwarantuje drapieżnikom przetrwania, a fotografie młodej kobiety przytulającej lamparta, niczym pluszową maskotkę, mogą wprowadzać w błąd, co do prawdziwej natury tego drapieżnego kota. Chociaż, trzeba przyznać, są to ujęcia naprawdę urocze. Poza tym trzeba oddać autorce, że na kilku stronach przestrzega dzieci przed obejmowaniem dzikich zwierząt w lesie lub zoo. Ale czy ten słowny przekaz dotrze do świadomości podróżnika w krótkich spodenkach, czy raczej zostanie zdominowany przez pełne miłosnych uścisków obrazy?

Oprócz rzeczonych fotografii i opowieści z wolontariatu książka Gosi Zdziechowicz pełna jest ciekawostek i faktów z życia opisywanych zwierząt. Dowiadujemy się, między innymi, czym różnią się między sobą lampart i jaguar  - pierwszemu brakuje plamki w rozetkach na futrze; dlaczego gepard z kikutem ogona nie może żyć na wolności – ogon działa jak kierownica podczas polowania; a także kto jest największym śpiochem w Australii – czyżby był nim koala? A czy wiedzieliście, ile waży serce żyrafy? Sprawdźcie na stronie 94.

Spośród historii zwierząt spodobała mi się najbardziej ta o trójce niecodziennych przyjaciół: żyrafie Geraldzie, antylopie Patel i nosorożcu białym Oliwii w ośrodku Moholoholo w RPA. Historia ta pokazuje, że przyjaźń międzygatunkowa jest możliwa, choć bywa czasem burzliwa. Na przykład, gdy jeden chce jeść, a drugi właśnie ma ochotę na figle.

Adam Wajrak, niekwestionowany autorytet w gronie pasjonatów przyrody, niezwykle entuzjastycznie wypowiedział się na temat „Zwierzaków…”. Podkreślił, że książka może trafić w gusta nie tylko dziecięcego czytelnika, gdyż zawiera wszystko, czego miłośnicy zwierząt w każdym wieku oczekują. Są opowieści z podróży, przygody ze zwierzętami oraz pasja do zdobywania wiedzy i niesienia pomocy zagrożonym gatunkom. Polecam.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Amelia i Kuba
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Plasterek
 • ryms w empikach
 • OKO