Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Look! Polish picturebook!

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 4 kwietnia 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla rodziców

"Look! Polish picturebook!"
tekst: Małgorzata Cackowska, Anita Wincencjusz-Patyna
proj. graf. Grażka Lange
Nadbałtyckie Centrum Kultury, 2016


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

"LOOK! POLISH PICTUREBOOK!" to publikacja ukazująca konteksty rozwoju polskiej książki obrazkowej, jej źródła, inspiracje, czerpanie z tradycji, ale także jej przełamywanie w projektach polskich artystów.

Bogato ilustrowana książka "LOOK! POLISH PICTUREBOOK!" wydana została w języku angielskim i towarzyszy prezentacji polskiej książki obrazkowej, przygotowywanej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, która będzie miała miejsce w Rydze i Tallinie. Pierwsza odsłona projektu – 22 kwietnia 2016 roku w Łotewskiej Bibliotece Narodowej w Rydze podczas trwania kongresu łotewskiej sekcji IBBY, w trakcie którego autorki koncepcji wystawy i publikacji wygłoszą wykłady poświęcone polskiej książce obrazkowej. Będzie też okazja do osobistego spotkania z artystkami książki obrazkowej – Grażką Lange i Marianną Oklejak, które przeprowadzą warsztaty.

 

Polska ilustracja książkowa dla dzieci szczyci się bogatą, bez mała dwusetletnią tradycją. Dorobek polskich artystów w tej dziedzinie, zwłaszcza w XX w., jest imponujący. W latach 50., 60. i 70. twórczość polskich ilustratorów (Bohdana Butenki, Józefa Wilkonia, Janusza Stannego, Janusza Grabiańskiego i wielu, wielu innych) nieustannie i ze znaczącymi sukcesami obecna była na międzynarodowej arenie grafiki książkowej, a ich dokonania ukształtowały zjawisko zwane „Polską Szkołą Ilustracji”.

Od początku obecnego stulecia polska książka ilustrowana – w tym książka obrazkowa – rozwija się dynamicznie, twórczo czerpie ze świetnej tradycji, wytycza nowe wysokie standardy pomysłowością i oryginalną urodą projektów.

Obok uznanych Mistrzów Ilustracji, wciąż aktywnie współtworzących oblicze polskiej książki, sukcesy międzynarodowe odnosi też średnie pokolenie i młodsza generacja ilustratorów, którzy zdobywają nagrody w prestiżowych konkursach, jak choćby (od paru lat regularnie) w Bolonii. Są wśród nich Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Iwona Chmielewska, Marta Ignerska, Jan Bajtlik czy Katarzyna Bogucka.

Książka „LOOK! POLISH ICTUREBOOK” zbierająca dokonania polskiej książki obrazkowej oraz jej Twórców proponuje czytelnikom obejrzenie prac różnych twórców zestawionych w pary, czasem w trójki. Autorkom: Małgorzacie Cackowskiej, Anicie Wincencjusz-Patynie i Grażce Lange – odpowiedzialnej za projekt graficzny katalogu, zależało bowiem na pokazaniu związków pomiędzy pracami stworzonymi przez artystów z różnych pokoleń, a poprzez to także i ciągłości pewnych idei artystycznych, nawiązywania do tradycji, powrotów do pewnych pomysłów lub ich rozwijania, trwałości określonych wzorów i sposobów myślenia wizualnego.

Publikacja zawiera biogramy 55 twórców książek obrazkowych skupione na wskazaniu tego, co stanowi o artystycznej oryginalności i charakterystycznym rysie danego autora.

Publikacja będzie prezentowana w Łotewskiej Bibliotece Narodowej w Rydze (22 kwietnia – 22 maja 2016 r.) oraz Estońskim Centrum Literatury dla Dzieci w Tallinie i Bibliotece Centralnej w Tallinie (1–30 listopada 2016 r.)

"LOOK! POLISH PICTUREBOOK!" – projekt Nadbałtyckiego Centrum Kultury, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu MKiDN: Promocja kultury polskiej za granicą 2016 Promesa.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • Arctic