Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Dzikus

Autorzy: , dodano Czwartek, 15 lipca 2010 | kategoria: Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Dzikus"
David Almond
ilustr. Dave McKean
przeł. Jerzy Łoziński
Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2009

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jest w tej niepozornej książce (80 stron) coś fascynującego, niesamowitego, poruszającego. Niepokojąco wygląda okładka, przedstawiająca obnażonego do pasa chłopca w niezwykle ekspresyjnej pozie, z nożem w ręku i wykrzywioną krzykiem twarzą. To tytułowy Dzikus, mroczne alter ego Blue Bakera, wyłaniące się z kart intymnej można by rzec, prywatnej opowieści nastoletniego chłopca.

Mieszkający z mamą i młodszą siostrą Blue ciężko znosi nagłą śmierć ojca; jest w tym wieku, kiedy wejściu w świat mężczyzn powinien towarzyszyć drugi mężczyzna. Po odejściu taty Blue musi poradzić sobie nie tylko z żałobą, ale także z chuliganem - dręczycielem Hopperem. Zaczyna pisać historię Dzikusa, pełną błędów ortograficznych i stylistycznych, ale przez to "dziką", szorstką, a przy tym bardzo emocjonalną. Dzikus z opowieści Blue to samotnik nieznający ludzkiej mowy. Do celów obronnych używa kuchennych noży, widelców i siekiery. "Na każdego, kto się na niego nadział, żucał się, łapał, zabijał i porzerał, a kości żucał do starej dziury w ziemi. To był strasznie dziki dzikus" - opisuje go Blue (pisownia bez poprawek).

Dzikus jest echem głęboko stłumionej, pierwotnej natury ludzkiej. Pierwotnej, czyli nieokrzesanej, ekspresyjnej, nieocenzurowanej. Dzięki tej wymyślonej postaci Blue przezwycięża smutek i łagodzi tęsknotę za zmarłym tatą. Pokonuje też lęk przed okrutnym Hopperem, dając chuliganowi lekcję pokory i strachu, zgodnie z powiedzeniem "Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie". Oswaja też Dzikusa, hamuje gwałtowną naturę, uczłowiecza prymitywną istotę.

Okrucieństwo, instynkt zabijania, mroczna strona człowieka uwidocznione w postaci Dzikusa - nie są niepotrzebnym, efektownym chwytem, szokowaniem, epatowaniem. Autor David Almond współczesnym językiem, w atrakcyjnej dla młodego czytelnika formie pisze o sprawach bardzo ważnych: godności, odwadze, przemianie wewnętrznej. Przypomnę tylko, że Almond to tegoroczny laureat Nagrody im. H.Ch. Andersena.

Właściwie powinnam napisać to na początku: "Dzikus" porusza nie tylko słowem, ale i obrazem. Jestem zafascynowana ilustracjami Dave'a McKeana (jego ilustracje znajdziecie w książkach Neila Gaimana) w tej powieści. Dzikus pokazany w deformacjach, grymasach, bez upiększeń, w sekwencji obrazów rodem z komiksu, w zaledwie dwukolorowej tonacji sprawia, że o tej książce trudno zapomnieć, a może inaczej - chce się pamiętać.  

Ewa Skibińska 

link

Inną dostępną wydaną w Polsce książką Davida Almond'a jest "Skrzydlak".
W 2009 roku na podstawie Skrzydlaka powstał długometrażowy film fabularny z Timem Rothem, Kelly Macdonald w rolach głównych i reżyserii Annabel Jankel.

dodał: Ania z cudanakiju, Czwartek, 15 lipca 2010 18:27

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • OKO
 • czaple
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa