Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Klara i Hauni

Autorzy: , dodano Środa, 29 czerwca 2011 | kategoria: Studencki HYDE PARK, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Klara i Hauni"
autorka i ilustratorka: Lee Hyun Kyung
przeł. Kinga Dygulska-Jamro
Wydawnictwo Kwiaty Orientu, 2010

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Na dwóch krańcach tęczy

Chociaż w Korei zapada noc, Hauni nie może zasnąć. Chwyta dzban, w którym przechowuje skarby i kolejno wyciąga z niego różne przedmioty, aż trafia na prezent od babci. To grzebień o perłowej powierzchni, który podczas zabawy nie tylko budzi w niej marzenie o podmorskiej wyprawie, ale sprawia, że dostrzega w naczyniu coś, czego nigdy wcześniej nie zauważyła – obcą buzię. Właścicielką twarzy jest Klara, u której – ku zdziwieniu Hauni – zaczyna się dzień. Nowa przyjaciółka przenosi dziewczynkę do swojego świata, gdzie nurkowanie i połów muszli to chleb powszedni.

Książka dotyczy różnic kulturowych. W magiczny sposób pokazuje, że można mieszkać na dwóch końcach świata i mieć wspólne zainteresowania, marzenia oraz zwyczaje, z których może narodzić się przyjaźń. Pomaga zrozumieć młodemu czytelnikowi, że ludzi w rzeczywistości więcej łączy niż dzieli i nawet zabawa starą zabawką może ich do siebie zbliżyć. Zupełnie jak w przypadku Hauni (półkula wschodnia) i Klary (półkula zachodnia). Oprócz tego, lektura w błyskotliwy sposób porusza zagadnienie różnicy czasowej. Uświadamia dziecku, że kiedy ono kładzie się spać, jego koledzy z drugiej strony świata właśnie wstają, by cieszyć się nowym dniem.

W książce nie ma dużo tekstu, średnio cztery-sześć linijek co drugą stronę, za to jest on konkretny i czytelny. Dopełniają go lekkie i przyjemne dla oka ilustracje. Warto zwrócić uwagę, że pokój Hauni pokazany jest w stylu azjatyckim (swobodna przestrzeń, materac i stolik prawie na środku pokoju) a Klary w europejskim (meble pod ścianą, obraz Maryi na ścianie).

Gdy dziewczyny są same w swoim świecie, kolory nie nachodzą na siebie, wyraźnie widać ich granice. W momencie, gdy Klara zaprasza Hauni do swojego świata następuje zabawa barwą. Ciepłe, bajeczne kolory podkreślają tajemnicę i magię, jaka tkwi w tym wydarzeniu. Ilustratorka doskonale czuje ton koloru i dobiera odpowiedni odcień w zależności od miejsca (jasny ląd, ciemne wnętrze jaskini). Ilustracje są przemyślane, nie zostały wciśnięte na siłę. Zdarza się, że tekst jest na białej kartce.

Nim Hauni narodziła się na kartce papieru, drzemała w Lee Hyun Kyung, autorce i ilustratorce, która w okresie dzieciństwa fantazjowała o odległym i obcym świecie.

A ta książka jest kluczem do bramy, za którą stoi najlepsza przyjaciółka każdego dziecka - wyobraźnia.

Magda Nahuniak, studentka pedagogiki na Uniwersytecie Gdańskim. Recenzja powstała jako praca zaliczeniowa w ramach zajęć z „Wiedzy o książce dla dzieci”, prowadzonych przez dr Małgorzatę Cackowską w Instytucie Pedagogiki UG

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • czaple