Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Czasodzieje

Autorzy: , dodano Czwartek, 3 listopada 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży

"Czasodzieje"
Natalia Sherba
przeł. Agnieszka Papaj-Żołyńska
Wydawnictwo EneDueRabe, 2016

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Któż nie marzy o tym, by posiadać magiczną moc? Mieć władzę nad przedmiotami, może także nad czasem i ludźmi…? A jednak Wasylisa długo sądziła, że gdy będzie miała taką możliwość, na pewno jej nie wybierze, bo ważniejsze są sprawy, które do tej pory ją zajmowały.

Wasylisa to główna bohaterka powieści fantasy autorstwa Natalii Sherby pt. „Czasodzieje. Klucz czasu”. Wychowuje ją przybrana babcia, ma przyjaciela Loszkę i nade wszystko kocha gimnastykę artystyczną. Do czasu… gdy nagle „nie przypomina sobie” o niej ojciec. Dziewczynka zmienia miejsce zamieszkania, okazuje się także, że ma liczne rodzeństwo… Tylko dlaczego nikt się nie cieszy z jej obecności, a ojciec nie przejawia żadnych ciepłych uczuć? Dodatkowo Wasylisę wciąż otaczają jakieś postaci, czuje się śledzona i osaczona, nie może chodzić do szkoły… O co w tym wszystkim chodzi?

Na rozwiązanie zagadki czeka czytelników pokaźna powieść licząca 365 stron, z bardzo intrygującą i zachęcającą okładką, która niedawno ukazała się nakładem wydawnictwa EneDueRabe. To pozycja niezwykła w tej oficynie, bowiem skierowana do starszych czytelników, niż dotychczasowe książki oraz wywodząca się z innego kręgu kulturowego (autorka pochodzi z Białorusi, a do tej pory zainteresowania EneDueRabe oscylowały m.in. wokół literatury skandynawskiej), jak również odmienna gatunkowo.

Książka wciąga. I to na tyle, że te kilkaset stron przemija wręcz niezauważalnie. „Czasodzieje” to wycieczka do świata magii, ale także rywalizacji i nieczystych gier. Ktoś chce rządzić światem i wydaje się, że chciałby to osiągnąć bez względu na cenę… Wasylisa, początkowo zupełnie nieświadoma swoich możliwości, gubi się w tej obcej rzeczywistości. Z czasem jednak nabiera przekonania, że to, co zostawiła, niekoniecznie było najlepsze w jej życiu. Staje przed trudnymi decyzjami i zadaniami. Ma zarówno pomocników, jak i antagonistów. Na oczach czytelnika trwa nieustająca walka. Kto wygra? Jak to wszystko zakończy się dla Wasylisy, jej przyjaciela i rodziny?

Odnaleźć tu można całą plejadę fantastycznych postaci: wróżek, czarodziejów (magów, którzy potrafią rządzić czasem i przestrzenią), latających jednorożców, uczniów magicznych szkół… Wskazówki, cyferblaty, manipulacje czasem – to klucz do zrozumienia powieści. Dzieje się dużo i zarówno akcja, jak i opisane światy, pochłaniają bez reszty. Miłośnicy fantasy (również ci początkujący) nie powinni się zawieść. Książka nie posiada ilustracji i wszystko należy do wyobraźni odbiorcy. TAKIE czytanie to prawdziwa przyjemność!

Agata Hołubowska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • OKO