Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wielcy odpowiadają na pytania małych

Autorzy: , dodano Czwartek, 3 marca 2016 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Dlaczego... Wielcy odpowiadają na pytania małych"
Gemma Elwin Harris
Wydawnictwo Publicat S.A., 2014
seria: Centrum Edukacji Dziecięcej

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Ciekawa pozycja dla spragnionych wiedzy o świecie. Dla tych w krótkich spodenkach i dla tych, co te spodenki szyją albo częściej kupują. Dla rodziców, cioć, dziadków zasypywanych codziennie pytaniami: dlaczego słońce jest takie gorące, po co słoniowi trąba, skąd wiadomo, że każdym płatek śniegu jest inny? Jeśli znacie odpowiedzi chociażby na te trzy, to gratuluję. Innym polecam zajrzeć do recenzowanej książki. Warto!

Jak w ogóle powstała ta publikacja? Autorka, Gemma Elwin Harris – sama będąca mamą dwuletniego brzdąca, zaprosiwszy do współpracy dziesięć przedszkoli i szkół podstawowych zgromadziła pytania nurtujące najczęściej dzieci w wieku od 4 do 12 lat. W dalszej kolejności zwróciła się do różnych osób ze świata nauki, mediów i biznesu o udzielenie na nie odpowiedzi. Kogo znajdziemy w gronie specjalistów? Obok przyrodnika sir Davida Attenborough, znanego kucharza Gordona Ramsay’a, profesora językoznawstwa i filozofa Noama Chomsky’ego, speca od survivalu Beara Gryllsa są też: kobieta, która obiegła świat dookoła Rosie Swale-Pope, ogrodniczka Alys Fowler, Derren Brown – iluzjonista. A to zaledwie kilka nazwisk z bogatej kolekcji profesorów oraz fachowców. Wiele z nich to kobiety - świetnie, niech dzieci wiedzą, że świat nauki chodzi też w szpilkach.

Jeśli zastanawiacie się, czy wasze dzieci zdołają zrozumieć wywody pelaontologa, filozofa czy ewolucjonisty, to zaręczam, że tak. Zdecydowana większość tekstów napisana jest przystępnym językiem, w stylu popularnonaukowym, dość swobodnym, wzbogaconym o humor. Autorzy wyjaśniają skomplikowane zjawiska fizyczne, społeczne, neurologiczne odwołując się do doświadczeń i wiedzy dostępnej nawet przedszkolakom. Oczywiście niektóre kwestie, na przykład: skąd pochodzi dobro albo dlaczego nie możemy żyć wiecznie, zostały wytłumaczone w sposób bardzo uproszczony, pomijając wiele aspektów natury etycznej, to ich wyjaśnienie wydaje się przekonujące. No i wiele odpowiedzi ma charakter zdecydowanie subiektywny, wynika z osobistych doświadczeń, naświetla charakterystyczny dla danej osoby punkt widzenia. Jak inaczej wyjaśnić, dlaczego ciasta są takie smaczne, niż poprzez odwołanie się do własnych gustów, wrażeń smakowych?

Oprócz opinii ekspertów, mamy również, począwszy od strony 276, alternatywne odpowiedzi na pytania zadane przez dzieci. Udzielili ich komicy i satyrycy. Dowiemy się zatem, między innymi, że słonie mają trąby, ponieważ z fletem wyglądałyby dziwnie, albo, że piramidy zbudowano z niewyobrażalnej liczby czekoladek Toblerone. A co trzeba robić, żeby wystąpić na igrzyskach olimpijskich? Trzeba przestać czytać - odpowiada Sandi Toksvig. Przekażę tę informację mojemu młodszemu synowi, który ma wręcz kompulsywną potrzebę zatrzymywania wzroku na słowie drukowanym, śmiejemy się, że niedługo zacznie czytać książkę telefoniczną – czy są jeszcze takowe?

Polecam recenzowaną książkę do czytania rodzinnego, w pojedynkę, w poczekalni i na biwaku. Niech inspiruje do rozmowy, do samodzielnych dociekań i eksperymentów, w myśl słów Alberta Einsteina, zamieszczonych jako motto na stronie piątej:

"Dążenie do prawy i piękna to sfera aktywności, w której wolno nam pozostawać dziećmi przez całe życie".

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • OKO
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy