Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

D.O.M.E.K.

Autorzy: , dodano Wtorek, 8 czerwca 2010 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla każdego

"D.O.M.E.K."
Autorzy: Aleksandra Machowiak, Daniel Mizieliński
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2008

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Na tropie „małych i efektownych kontrukcji”

Ta książka jest na wskroś edukacyjna, zabawna, kolorowa i nowatorska. To kawałek wiedzy o współczesnej architekturze mieszkalnej, podany w odważny i nietuzinkowy sposób. Przewracając kartki książki, przemierzamy różne kraje i kontynenty. Raczej jest mało prawdopodobne, żeby wszystkie wymienione miejsca samemu odwiedzić. Japonia, Holandia, Szwecja, USA, Portugalia, Chiny, Australia, Chile, Iran – by wymienić niektóre z nich. Skoro tak, to warto chociaż odbyć ciekawą podróż z książką "D.O.M.E.K.".

Na atrakcyjność tej pozycji składa się wiele zalet: jest poręczna, bogato ilustrowana, dzięki systemowi różnorakich ikonek pozwala w szybki sposób na przeprowadzenie krótkiej charakterystyki każdego domu (np. z czego został zbudowany, w którym roku, czy jest energooszczędny, jakie pomieszczenia się w nim znajdują, gdzie jest położony etc.), dwie mapy (Europy i świata) pozwalają łatwo zlokalizować każdą budowlę, a dodatkowo przy każdym opisie znajduje się zarys topograficzny, nazwa i flaga danego kraju oraz portret architekta i oryginalna nazwa budynku (co uważam za wyjątkowo wartościowe, ponieważ pozwala na głębsze wniknięcie w temat w poprzez możliwość poszukiwań informacji na własną rękę, choćby w Internecie, ale to dla bardziej dociekliwych). Dodatkowym atutem jest narracja: zwroty do czytelników, opisy powstania domów poprzez „bajkowe snucie historii”, prosty język i szampańskie poczucie humoru, niepozbawione momentami ironii, zaskakujących odniesień i intrygujących pytań do młodych czytelników. Inną zupełnie „bajkę” stanowią rysunki: wielobarwne, śmieszne (wystarczy się czasem bliżej przyjrzeć mieszkańcom domostw), w przystępny sposób ukazujące budowle z różnych punktów widzenia, często z planami mieszkań. Jednak najwięcej śmiechu dostarczają „dodatki” odautorskie, których na próżno szukać w rzeczywistości: są to na przykład potwory i stwory rodem z Kosmosu. I do tego te podpisy! Tego nie da się opowiedzieć, trzeba samemu obejrzeć i przeczytać!

Duet Machowiak/Mizieliński ma na koncie już wiele wspólnych projektów, w tym kilka autorskich książek i wiele opracowań graficznych. Wielokrotnie też byli już nagradzani, a "D.O.M.E.K." otrzymał tytuł Książki Roku 2008 przyznany przez Polską Sekcję IBBY i doczekał się tłumaczeń na języki niemiecki i włoski. Z ogromnym zainteresowaniem śledzę poczynania Hipopotam Studio (odsyłam na stronę www.hipopotamstudio.pl) i jestem pewna, że jeszcze nieraz nas czymś zaskoczy.

Agata Hołubowska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną