Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wszystko dla Klary, czyli historia pewnego pomysłu

Autorzy: , dodano Środa, 25 maja 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Wszystko dla Klary, czyli historia pewnego pomysłu"
Ewa Świerżewska, Łukasz Świerżewski
ilustr. Agata Matraś
Wydawnictwo Wilga, 2016

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Klara z 5 c pięknie tańczy, choć nie może chodzić. Porusza się na wózku inwalidzkim. Jej rodzice starają się jednak o to, by córka mogła kiedyś stanąć na własnych nogach, więc planują zagraniczną operację. Leczenie jest bardzo kosztowne, dlatego postanawiają zwrócić się o pomoc do stowarzyszeń i fundacji. Korzystają też z portalu internetowego siepomaga.pl i rozlepiają plakaty z prośbą o wsparcie. Jeden z nich trafia do szkoły Klary. Zauważają go Basia i Kuba – rówieśnicy dziewczynki i poruszeni jego treścią, postanawiają działać. Chcą zorganizować imprezę charytatywną w szkole, by zebrać pieniądze na leczenie koleżanki.

Nastolatki przekonują do swojego pomysłu najpierw wychowawczynię, potem klasę i rodziców, a ostatecznie całą szkołę. Idea wydaje się szczytna, więc wiele osób postanawia się zaangażować. Impreza charytatywna z dnia na dzień nabiera kształtów. Koncert, kiermasz, konkurs talentów, loteria fantowa i aukcja – to atrakcje, jakie przygotowali dla uczestników imprezy Basia i Kuba. Oczywiście nie obywa się bez przeciwności i drobnych korekt harmonogramu. Domorośli przedsiębiorcy radzą sobie jednak z nimi znakomicie. Nawet przewidywana na dzień pikniku ulewa nie jest w stanie pokrzyżować im planów.

Ile udało się zebrać pieniędzy? Czy operacja Klary doszła do skutku? – przeczytajcie sami. Przy okazji dowiedzcie się, kim jest osoba przedsiębiorcza, czym jest dobry plan i jak go skonstruować. A także: nauczcie się pisać komunikaty reklamowe, pilnować budżetu, pozyskiwać sojuszników i przekonywać innych do swoich pomysłów. Przede wszystkim przekonajcie się, że warto pomagać, niezależnie od wieku czy stanu skarbonki. „Ta historia pokazuje, że młodzi ludzie mają moc sprawczą, a jeśli wyznaczą sobie cel i będą konsekwentnie dążyć do jego realizacji, to wszystko jest możliwe” – podpowiada wydawca.

Książka Ewy i Łukasza Świerżewskich łączy w sobie cechy dobrej opowieści i skutecznego poradnika. Przemyślenia Klary przeplatają się tutaj z perypetiami Basi i Kuby w zakresie realizacji ambitnego planu pomocowego, a każdy rozdział kończy się informacjami z dziedziny ekonomii i psychologii zarządzania. Czytamy, jak Basia i Kuba krok po kroku rozwijają swój pomysł na imprezę charytatywną, przy okazji dowiadujemy się, co myśli i czuje Klara obserwując starania swoich kolegów, a ostatecznie otrzymujemy garść informacji na temat przedsiębiorczości, marketingu i reklamy, gospodarowania czasem, pieniędzmi i sobą. Dzięki tej mozaice form oraz stylów literackich książka nie tylko porusza emocje, ale również poszerza zakres wiedzy, rozwija kreatywność, zdolność planowania i sprawczość. Promuje także ideę pomocy charytatywnej, aktywności społecznej i odpowiedzialności. Polecam.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach