Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Czosnyczka ma zmarznięte stópki i inne smakołyki

Autorzy: , dodano Wtorek, 23 lutego 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Czosnyczka na zmarznięte stópki i inne smakołyki"
Małgorzata Kosińska-Pułka
ilustr. Katarzyna Bogucka
Wydawnictwo Wilga, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„Czosnyczka ma zmarznięte stópki i inne smakołyki” to zbiór jedenastu opowiadań o tematyce rodzinno-kulinarnej, wzbogacony przepisami na opisywane w książce potrawy. Znajdziemy tam między innymi sposób na przyrządzenie kanapkowego tortu, klusek śląskich, sernika na zimno czy pizzy. Przy okazji dowiemy się, jak elegancko zjeść jajko na twardo, czym dokarmiać sikorki oraz, że ludzie mają różne smaki. Jedni ubóstwiają zupę cytrynową, inni gołąbki, a jeszcze inni...robaki. Mniam!

Pomieszczone w zbiorze opowiadania - klimatyczne, ciepłe, rodzinne, nie prezentują wysokiej literatury. Daleko im do felietonów kulinarnych Jana Brzechwy czy Tadeusza Pióro. Opowieściom brakuje jakiegoś napięcia, efektownej puenty, wyrazistego dziecięcego bohatera, konstrukcji, z jaką mieliśmy do czynienia na przykład w tomie Grzegorza Kasdepke i Gabrieli Niedzielskiej „Słodki rok Kuby i Buby. 28 opowiadań i trochę więcej przepisów na słodkości”. Nie znaczy to jednak, że opowiadania Małgorzaty Kosińskiej-Pułki nie mają w sobie magnetyzmu. Z pewnością przyciągają czytelnika zapachami, smakami i rodzinną atmosferą. Poza tym nie można odmówić autorce kreatywności w zakresie tytułowania rozdziałów oraz proponowanych przepisów. Są one niespotykane. Na przykład tytułowa czosnyczka, czyli zupa czosnkowa, czy kiełbasa z galaretki oraz kanapkowy tort – rzadko widuje się przepisy na tak oryginalne, a zarazem proste dania.

Niewątpliwą zaletą tomu są ilustracje i koncepcja graficzna Katarzyny Boguckiej. Przy czym nie zgadzam się ze słowami redaktora „Czosnyczki…”, który twierdzi, że obrazy artystki są jedynie przyprawą opowieści. Uważam, że są jej głównymi składnikami, stanowią o jej smaku, zapachu i wyglądzie, rzecz jasna. Zaręczam, że niektórzy pasjonaci talentu Boguckiej nabędą rzeczony tytuł właśnie ze względu na ilustracje. Wydawnictwo aż kipi od obrazów, których artyzm podkreśla również kredowy papier. Prace Nioski postrzegam jako niezwykle słoneczne, miękkie i sielskie.

Czy jest jakiś przepis na smaczne życie? – pyta redaktor na czwartej stronie okładki. Wydaje mi się, że każdy z nas ma takowy, złożony ze doznań kulinarnych dzieciństwa, sentymentalnych wspomnień zupy babci, z książki kucharskiej znalezionej na strychu. Zachęcam do poznania przepisu Małgorzaty Kosińskiej-Pułki.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Amelia i Kuba
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • Plasterek