Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Dzieci korzeni

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 25 kwietnia 2016 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Dzieci korzeni"
Sibylle von Olfers
przeł. Marta Woszczak
Wydawnictwo Przygotowalnia, 2016


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Młode krakowskie wydawnictwo Przygotowalnia przez kilka miesięcy umiejętnie budowało atmosferę oczekiwania na swoją pierwszą książkę dla dzieci. W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny tego roku, sto dziesięć lat po premierze, swoją polską odsłonę miały "Dzieci korzeni", autorskie dzieło Niemki Sibylle von Olfers. Von Olfers, autorka zaledwie dziesięciu książek, w swoim czasie była niezwykle popularna, zresztą wznawiana jest do dziś nie tylko w ojczystych Niemczech. Na język polski przełożyła jej tekst Marta Woszczak, siła sprawcza tej edycji.

Bohaterami książek von Olfers są kilkuletnie dzieci, najczęściej przedstawiane samotnie w swobodnej scenerii przyrody, wśród prostych, radosnych czynności, ale też - zgodnie z konwencją epoki, znaną choćby z picturebooków Elsy Beskow - uczłowieczone siły przyrody. Tak właśnie jest w "Dzieciach korzeni", najsławniejszej książce Sibylle von Olfers, w której proste zdania uzupełnione są o piękne, wymowne obrazy.

Wielka zmiana w przyrodzie to przebudzenie, które zaczyna się w głębi ziemi. Tam, skąd korzenie czerpią moc do wzrastania, śpią istotki o wielkiej sile. Obudzone przez Matkę Naturę, zaczynają pracę, która trwa przez cały rok. To właśnie one pomagają "robić wiosnę". Szyją i ubierają kolorowe sukienki, których barwy noszą później kwiaty. Kędzierzawe dzieci Matki Natury przedstawione zostały w sugestywnych sytuacjach - skulone w zacisznych norkach, skupione na czesaniu trzmielego futra czy malowaniu kropek biedronkom, tulące się do Matki, rozbawione życiem owadów i ślimaków.

Odnawiają, pucują, troszczą się i bawią, a te czynności niby proste i doskonale rozpoznawalne dla dziecka, są sednem nie tylko dnia codziennego, ale wielkiego cyklu natury. Bo tutaj rok, abstrakcyjny dla małego dziecka, przedstawiony jest jak dzień - od przebudzenia do zaśnięcia poprzez różne jego czynności (pracę i zabawę). Od symbolicznego wyjścia rano-wiosną-za młodu, do wieczornego-jesiennego-starczego powrotu do domu. Dziecięce nosy, oczy i dłonie są blisko ziemi, toteż instynktownie bliska im być może ta chtoniczna symbolika, która wyrasta z tego, co najbardziej podstawowe - życiodajnego prochu.

I takie są barwy tych obrazów - stonowane, raczej ciemne. Sybille von Olfers tworzyła ilustracje w stylu secesyjnym, cechy Art Nouveau są wyraźnie widoczne. Tu mamy szerokie marzycielskie pejzaże, odtworzone z uproszczonym realizmem, wyjąwszy mistrzowsko oddane szczegóły pierwszego planu -  kwiaty i owady. Delikatne kontury i plamy koloru niemal bez cieniowania, postaci uproszczone, niezindywidualizowane, wzmagają wrażenie prostoty. Ramą dla przedstawionych sytuacji są symetrycznie rozmieszczone rośliny, ta rama sugeruje, że zaglądamy do świata z zewnątrz, podglądamy misterium. Zaś symetria drzew na okładce jest prawie architektoniczna - przypominają łuk gotyckiego okna.

Czy ta subtelna książka, w której wiosna jest porą mistyczną, rozgości się w wyobraźni współczesnych dzieci? Obrazy mają walor edukacyjny - szczegóły da się nazwać i rozpoznać jako bliskie. Jednak spieszmy dawać ją dzieciom - w naszym ocieplającym się klimacie, w którym pory roku są coraz mniej wyraziste, zatraci zarówno walor edukacyjny, jak i symboliczny, stając się sentymentalnie pięknym reliktem przeszłości.

Alicja Szyguła

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną