Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Basałyk i Psotka idą do pracy. Część II

Autorzy: , dodano Piątek, 1 lipca 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Basałyk i Psotka idą do pracy. Część II"
Małgorzata Żółtaszek
ilustr. Paweł Pawlak
Wydawnictwo Poradnia K, 2016

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Basałyk i Psotka wybierają się z dziadkami: Elą i Jankiem na kemping. Tam przy okazji letnich rozrywek: plażowanie, budowanie zamków, zabawy plastyczne w ośrodku zaznajamiają się z ciekawymi zawodami. Jakie role odgrywają tym razem? Kuratora sztuki, pracownika telewizji, detektywa, a także … gospodyni domowej.

Mali bohaterowie zostają kuratorami wystawy własnych prac plastycznych w stworzonym Muzeum Sztuki Dziecięcej. Wcielają się w rolę detektywa poszukującego kalosza - robią oględziny miejsca zdarzenia, zbierają dowody, posypują proszkiem ślady. Zamieniają się też w ekipę telewizyjną, by „nagrać” wywiad z dziadkiem, byłym śledczym, dotyczący przeprowadzonego dochodzenia i sukcesu. Zamiast jednego kalosza, dzieci znalazły dwa!

Basałyk i Psotka oraz ich wakacyjni przyjaciele mają okazję również podyskutować o pracy gospodyni domowej – czy jest ona potrzebna, przez kogo jest wykonywana, czy jest opłacana – oraz zakosztować jej smaku, przy sprzątaniu własnego domku kempingowego.

Każdy z wymienionych zawodów wydaje się dzieciom pasjonujący, choć bycie gospodynią domową, trzeba przyznać, wypada nieco blado w stosunku do pracy detektywa czy kuratora sztuki. Ale nie ma co się dziwić: instrumentarium pani/pana domu oraz wykonywane przez nich obowiązki nie prezentują się tak barwnie – wizualnie i językowo, jak walizka śledczego czy reportera terenowego. Zmiotka i szufelka to nie to samo co argentorat czy blenda, prawda?

Niezależnie od tego, czy autorka stara się docenić wartość pracy domowej, czy też wręcz odwrotnie, trzeba podkreślić, że stworzyła cykl książek unikatowy na polskim rynku. Tak wiele się mówi o konieczności poradnictwa zawodowego na przestrzeni całego życia, tymczasem tytułów popularyzujących wiedzę o zawodach i dowartościowujących pracę zawodową w ogóle, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży - na dodatek w sposób angażujący, artystyczny i interaktywny, jest jak na lekarstwo. Owszem podręczniki szkolne, zgodnie z podstawą programową, nie pomijają tematu orientacji zawodowej. Można również uznać, że publikacje popularno-naukowe dotyczące kosmosu czy dinozaurów także mają charakter zawodoznawczy. Niewiele jest jednak książek o wyraźnych walorach literackich i artystycznych, a do takich „Basałyka i Psotkę” zaliczam, które by opowiadały o pracy dorosłych i zachęcały dzieci do zabawy w role. Polecam.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej