Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce

Autorzy: , dodano Wtorek, 17 maja 2016 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce"
Anna Czerwińska-Rydel
ilustr. Marianna Oklejak
Wydawnictwo Na szczyt, 2016


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Gratka dla miłośników gór. Dla młodych zapaleńców, którzy spędzają każde wakacje na beskidzkich czy bieszczadzkich szlakach, i po cichu marzą o zdobyciu Korony Himalajów. Tak jak marzył o tym Jerzy Kukuczka, odkąd pierwszy raz zetknął się z „pionowym światem”, w połowie lat sześćdziesiątych.

Biografia jednego z najbardziej znanych polskich himalaistów, rozpoczyna się w zaciszu beskidzkiej chaty. Jesteśmy świadkami rozmowy, jaką odbywa Wojtek – młodszy syn Kukuczki, z mamą. Chłopiec choruje trochę i martwi się, czy do urodzin wyzdrowieje. Pyta o ojca, czy będzie na jego przyjęciu. Niestety nie – odpowiada mu mama, ale zapewnia, że na pewno będzie o nim myślał. Gdzie w tym czasie jest Jerzy Kukuczka? Jest październik 1989 roku, więc próbuje zdobyć po raz kolejny szczyt Lhotse, tyle że od południowej ściany. Dziś wiemy, że Kukuczka nie wrócił z tej wyprawy żywy.

Autorka biografii próbuje wyobrazić sobie, co czuł i myślał himalaista w nocy z 23 na 24 października, poprzedzającej atak szczytowy na Lhotse. Tworzy fikcyjny dziennik wspinacza, nadrukowany na ciemnych stronach, który splata się z opowieściami o tym, jak katowiczanin, szeregowy pracownik Zakładów Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych, zdobywał Koronę Himalajów i Karakorum. Brzmi to tak, jakby Kukuczka, siedząc w namiocie pod Lhotse, komentował swoje kolejne wyprawy, przypominane przez Annę Czerwińską-Rydel. Czasem uwagi dotyczą samej ekspedycji, innym razem odnoszą się do detali planu, do osób, zarządzeń. Innym razem są to filozoficzne rozważania człowieka, który nie raz stanął oko w oko ze śmiercią.

Każda wyprawa, trzeba przyznać, opisana jest podobnie, różni się zwykle składem uczestników, przeciwnościami pogodowymi, czasem tragicznymi okolicznościami. Podobne są też uczucia towarzyszące uczestnikom wypraw na ośmiotysięczniki. Jest euforia z przekraczania własnych ograniczeń i wspinaczki górskiej, rywalizacja – kto pierwszy zdobędzie cel, potworne zmęczenie i ból związany z chorobą wysokościową, frustracja – gdy pogoda nie pozwalała kontynuować wędrówki oraz rozpacz – jeśli tragicznie ginie któryś z kolegów. Jest także, co ciekawe, swoiste odrętwienie, a nawet stan pustki uczuciowej w momencie zdobywania samego szczytu i pozostawiania tam swojego śladu. „Martwiłem się, że w górach przeistaczam się w zimnego potwora bez serca i uczuć” – czytamy o rozterkach Kukuczki. „W górach nie chodzi o uczucia (…). Góry to wybór. Wybór najtrudniejszej drogi do doskonalenia samego siebie” - odpowiada mu Wojtek Kurtyka, partner wspinaczkowy.

Recenzowana biografia, świetnie zilustrowana przez Mariannę Oklejak – artystyczny kolaż zdjęć, grafik, map i rysunków, otwiera, jak zapowiada wydawca, trylogię himalajską. Jednakże na stronach wydawnictwa „Na szczyt” nie znajdziemy informacji, o których himalaistach czy też himalaistkach będziemy mogli przeczytać w następnej kolejności. Może o Wandzie Rutkiewicz?

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Plasterek
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Amelia i Kuba