Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Szpieg, który lubił szkolne obiady

Autorzy: , dodano Czwartek, 11 lutego 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Szpieg, który lubił szkolne obiady"
Pamela Butchart
ilustr. Thomas Flintham
przeł. Barbara Górecka
Wydawnictwo Zielona Sowa, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Na polskim rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej książek przeznaczonych do nauki i doskonalenia samodzielnego czytania. Przyjazny layout, format zbliżony do „prawdziwych książek dla dorosłych”, atrakcyjna treść, przykuwająca uwagę okładka i rozpoznawalni bohaterowie niewątpliwie stanowią o sukcesie tytułu i zachęcają do przeczytania całości. Prawie nikogo już nie dziwi, że pierwsze książki objętością przekraczają długość przeciętnego opowiadania, a proporcja ilustracji do tekstu zwykle przeważa na korzyść tych pierwszych. Dobra książka do samodzielnej lektury powinna dawać satysfakcję przeczytania mnóstwa stron w stosunkowo krótkim czasie. Poczucie sukcesu daje gwarancję sięgnięcia po kolejną książkę.

Poszerzanie oferty sprzyja oczywiście dopasowaniu książki do gustu czytelnika, jego poczucia humoru i zainteresowań. Dzięki temu pojawiają się też różne gatunki, zaczynając od pamiętnika na powieściokomiksie kończąc. Pamela Butchart, autorka „Szpiega, który lubił szkolne obiady”, dla odmiany postanowiła odpowiedzieć na zapotrzebowanie czytelniczek i napisała typowo damski kryminał. Różowa okładka, jak zdążyłam sprawdzić, skutecznie odstraszy męskie grono czytelników, dziewczynkom da za to poczucie bycia odbiorcą nieprzypadkowym. „Szpieg” nie jest książką wybitną, zasługującą na honorowe miejsce w domowej biblioteczce. Prawdopodobnie nie jest to również książka, do której wraca się lub wspomina po latach z rozmarzeniem. Jej rola jest czysto techniczna i jako taka spełnia chyba wszystkie podstawowe kryteria dobrej książki dla średniozaawansowanego odbiorcy (middle grade reader).

Do typowej, angielskiej szkoły przyjeżdża nowa francuska uczennica, która z miejsca zaczyna wzbudzać podejrzenia, bo nie dość że do nikogo się nie odzywa, to jeszcze lubi szkolne obiady. Pojawia się zatem problem do rozwiązania, tajemniczy bohater o niezrozumiałych intencjach oraz cała gama fatalnych skutków, które mogą nastąpić, jeśli w porę nie rozwikła się zagadki. Całości dopełniają żywe, autentyczne dialogi oraz bardzo wyraźne akcenty gastronomiczne, w postaci ohydnej zapiekanki mięsnej, której nie chcą jeść nawet nauczyciele oraz ciężarówki pełnej lodów, która w finalnej scenie staje się miejscem królewskiej, lodowej uczty. Działają one na zmysły równie skutecznie jak kolorystyka wspomnianej wcześniej okładki. Jak się można domyślać zespół bohaterów jest prawie w całości dziewczęcy, choć wbrew pozorom autorka nie wytacza tu ciężkiego oręża i nie urządza typowej wojny płci. Franek, przyjaciel głównej bohaterki, jest równoprawnym członkiem paczki, a jej tata najlepiej ze wszystkich broni jej, kiedy mama jest naprawdę zła.

Na tych, którym przygody szpiega przypadną do gustu, czeka już kolejna część serii pt: „Naszą panią napadli kosmici!”, tym razem w bardziej uniwersalnej, zielonej kolorystyce.

Zosia Gwardyś

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Plasterek
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Amelia i Kuba
 • Arctic
 • ryms w empikach