Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Widmo z Głogowego Wzgórza

Autorzy: , dodano Środa, 10 lutego 2016 | kategoria: Z archiwum słonia

"Widmo z Głogowego Wzgórza"
Edward Fenton
przeł. Irena Tuwim
ilustr. Zbigniew Piotrowski
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 1969


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jeśli w książce pojawia się stary dom, stadko bystrych i ciekawskich dzieci, to na sto procent w ślad za nimi pojawi się groza, duchy, skarby albo inne niesamowitości. Wiekowe domostwo zawsze uruchamia lawinę niezwykłych zdarzeń, a w galerii uczestników wydarzeń znajdą się pokraczne stworzenia, wyjące psy, gosposia o nieodgadnionym charakterze, dawna zdziwaczała właścicielka domu na Głogowym Wzgórzu i upiorne widmo.

Zaczyna się całkiem niewinnie. James otrzymuje od kuzynostwa, Amandy i Obiego, list. Niedługo zaczynają się ferie i byłoby miło, gdyby wszyscy spotkali się w nowym domu na Głogowym Wzgórzu. Oczywiście wrażliwa Amanda odpowiednio ubarwia relację z posiadłości, w której podobno dzieje się coś dziwnego. Sceptyczny z początku James będzie musiał zmienić zdanie pod wpływem tajemniczych zdarzeń. Dzieci na własną rękę rozpoczną śledztwo, a to co odkryją zupełnie je zaskoczy. Dorosłych również.

A że tytułowe widmo krąży gdzieś w przestrzeni i pojawia się w rozmowach, toteż czytelnik wyczekuje jego zmaterializowania. Dzieci coś widzą za oknem, ale składają to na karb przywidzeń: „To coś jakby mignęło, ale w gruncie rzeczy wcale tego nie widziałem. Jedyne, co widziałem, to był bałwan ze śniegu. (...) Ale równocześnie ogarnęło mnie nagłe przekonanie, że tam rzeczywiście coś jest. Jeżeli nie widmo pani Houghton, to w takim razie coś, co mogłem opisać tylko jako Obecność”.

Obawy przed nieznanym podsycają opowieści o duchach zręcznie wplecione w dawne wierzenia i zabobony, irlandzkie wierzenia i różne mrożące krew w żyłach historie opowiadane ku uciesze i jednoczesnym przerażeniu dziatwy. Dla odmiany, po chwilach grozy następują zupełnie przyzwoite i spokojne dni, kiedy jest czas nawet na odrobinę nudy. I jakoś tak się dziwnie składa, że z napięciem i akcją sprawa ma się zupełnie tak, jak elektryczność, która pewnego dnia wysiada w całym wielkim domu.

Smaczku dodają ilustracje, kreślone rozedrganą, dynamiczną kreską. Czarno-białe rysunki, szkice właściwie, tylko zarysowują sytuację, bo przecież w powieści przygodowo-detektywistycznej pracować powinna wyobraźnia. Napięcie podsyca widok ręki, która w różnych konfiguracjach pojawia się na początku rozdziałów. A jedną ze skutecznych broni przeciwko strachom okazuje się humor, którego w książce również nie brak.

Świetne to do czytania zimowymi wieczorami, bo można w wyobraźni przenieść się na Głogowe Wzgórze, w szybko zapadającym zmroku dostrzec niepokojące cienie i bezpiecznie schować się pod ciepłym kocem. O tym, że to książka doskonała dla dzieci, młodzieży i tych całkiem dorosłych czytelników może świadczyć fakt, że powieść w roku 1961 została wyróżniona nagrodą im. Edgara Allana Poe w kategorii najlepsza książka dla młodzieży.

Powieść była wznowiona w 2000 roku, ale to wydanie mnie nie przekonało. Kolorowa okładka odebrała cały urok pierwszego wydania, smaczek dawnych opowieści dla dzieci, które lubią się bać. Wystarczy porównać obie okładki: na tej starej, czarnej jak zimowa noc, jakiś upiór się pałęta, a przerażone oko zielonolicego nieomal wyskakuje z orbity… Zupełnie jakby malowało te postaci dziecko, szybko, nerwowo, zgodnie z własnym dziecięcym wyobrażeniem.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną