Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Jabłonka Eli

Autorzy: , dodano Środa, 9 listopada 2011 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Jabłonka Eli"
tekst i ilustracje: Catarina Kruusval
przeł. Katarzyna Skalska
Wydawnictwo Zakamarki, 2009

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jabłko ma bogatą symbolikę a przy okazji jest smaczne zarówno na surowo, jak i w szarlotce. Używa się tego słowa, aby opisać kształt kobiecych piersi czy figury, aby podać przyczynę nieporozumienia (jabłko niezgody), wyrazić dezaprobatę wobec zachowania dziecka wytykając jednocześnie grzechy rodzicom (niedaleko pada jabłko od jabłoni). Jest oczywiście symbolem pokusy i pożądania za sprawą pierwszych rodziców, ale także płodności i nieśmiertelności (złote jabłka Iduny). Jabłko obok berła oraz korony jest jednym z insygniów władzy, a także - dzięki Newtonowi, symbolem postępu naukowego. Dlatego, jeśli jakiś autor czyni z jabłoni bohaterkę swojej opowieści, musi to być historia traktująca o czymś ważnym. W przypadku „Jabłonki Eli” Catariny Kruusval jest to strata i umiejętność radzenia sobie z nią.

Tytułowa jabłoń rośnie w ogrodzie Eli, sympatycznej dziewczynki mieszkającej ze swoimi rodzicami w dużym drewnianym domu. Drzewo jest miejscem zabaw dla dziewczynki i jej kolegi Olka. Z jej konarów – Ela i Olek mają swoje ulubione gałęzie – dzieci podglądają świat, to ich magiczne, tajemne miejsce. Widzą stamtąd, jak zmieniają się pory roku, co dzieje się u sąsiadów, z jaką czułością traktują siebie rodzice. Odnosi się wrażenie, że wokół jabłonki toczy się życie, ciągle jest coś do zrobienia przy niej, szczególnie wtedy, gdy rodzi smakowite owoce. Te jabłka, które opadły, rodzina przeznacza dla zwierząt, najlepsze zaś zostawia na kompot, dżem czy szarlotkę. Jednak pewnej zimy rozpętuje się gwałtowna wichura. W domu Eli brakuje prądu, bo wiatr niszczy instalację i dachy w sąsiedztwie. Po niebezpiecznej nocy spędzonej w kilku kurtkach, przy rozpalonym kominku, Ela doświadcza przykrego widoku: na podwórku leży złamana jabłonka, a z ziemi wystaje tylko kikut pnia. Rodzinę ogarnia smutek, bliski temu, który pojawia się w obliczu śmierci kogoś ważnego. W jaki sposób poradzą sobie w tej trudnej sytuacji? Co zrobią rodzice, aby pomóc dzieciom w rozstaniu ze swoją jabłonką? Jak zachowają się Ela i Olek? Na te pytania odpowiada autorka w dalszej części „Jabłonki Eli”. Opowieść kończy się optymistycznie i niesie nadzieję, że trudne doświadczenie może nas wzmocnić.

Strata towarzyszy człowiekowi od dziecka i właśnie w dzieciństwie na skutek niskiej dojrzałości emocjonalnej i społecznej jest ona najboleśniej przeżywana. Kto przeżył śmierć chomika czy psa w dzieciństwie, kto zgubił ukochaną maskotkę i pamięta to do dzisiaj – ten wie o czy piszę. Ponadto strata niesie wiele różnych emocji: smutek, żal, poczucie winy, złość, bezradność i skutkuje różnymi, często absurdalnymi zachowaniami. W radzeniu sobie z osieroceniem może pomóc właśnie literatura taka jak „Jabłonka Eli”, która obok walorów dydaktycznych czy estetycznych, ma również cel terapeutyczny. Pozwala w sposób bezpieczny, w odniesieniu do archetypicznych postaci (jabłonka) odreagować i poradzić sobie z trudną sytuacją. Pozwala się zaszczepić na przeżywanie straty w przyszłości. Jakkolwiek temat książki jest trudny, to samą opowieść czyta się z niezwykłą przyjemnością, także dzięki bogatym w szczegóły ilustracjom.

Łucja Abalar

***

O nadziei i koliście płynącym czasie

„Jabłonka Eli” jest tak naprawdę książką o nadziei i o radosnym oczekiwaniu na jej spełnienie. Historia jest prosta: Ela i jej kolega Olek bardzo lubią bawić się na jabłonce, która rośnie przy domu dziewczynki. Na każdą porę roku mają inny rodzaj zabawy, a dzięki temu młody czytelnik może dowiedzieć się, jak drzewo objawia następstwa poszczególnych sezonów. Za każdym razem jabłoń jest źródłem radości i nowych inspiracji. Pierwsze liście, drobne kwiatki, wreszcie dorodne, soczyste owoce… Zimą zaś drzewo jest świadkiem gier śniegowych, a jabłka przypominają o kolorowej jesieni. Zawsze jest obecne i „w pogotowiu” na kolejną porę roku. Jednak pewnej zimowej, wietrznej nocy wszystko się zmienia: wichura powala okazałe drzewo. Wszyscy są zasmuceni tym faktem, a każdy z innego powodu. Dzieci straciły ulubione miejsce zabaw, a dorośli piękny widok za oknem i źródło owoców. Gdy mama oznajmia, że na wiosnę zasadzi nową jabłonkę, dzieci nie mogą się doczekać i każdego dnia z nadzieją w głosie pytają, czy to już… Muszą poczekać jeszcze kilka miesięcy. I choć w szkółce okazuje się, że nowe drzewko nie przypomina wielkiej jabłoni, dzieci znów zaczynają żyć nadzieją, tym razem w oczekiwaniu na owoce i rozwój rośliny. Pojawienie się pierwszego jabłka staje się wydarzeniem rodzinnym: każdy dostaje po kawałku. I już wiemy, że natura tak to urządzi w swoim odwiecznym porządku, że zimowa strata niebawem będzie zażegnana.

Gdzieś między wierszami kryją się w tej powiastce bardzo istotne treści: o tym, jak ważny jest kontakt człowieka (zwłaszcza dzieci!) z naturą, o czasie odwiecznie zataczającym koła, o odradzaniu się życia, o nadziei, przyjaźni, dzieleniu się z innymi… Jest też scena ukazująca, jak ważnym dla dziecka jest mieć oboje rodziców blisko siebie.

Ilustracje stworzyła autorka tekstu, więc jest to ściśle jej wyobrażenie miejsc i postaci. To się czuje, gdyż wszystko ze sobą idealnie współgra. Mnogość detali sprawia, że osobną przyjemnością jest wnikliwe przyglądanie się obrazkom. A to sroka, a to pies, kot, trzmiel, małe kwiatki… Postaci są sympatyczne, nawet jamnikowi na pysku błądzi uśmiech. Aż chciałoby się poznać tę rodzinkę i zasmakować w pysznych jabłkach!

Agata Hołubowska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa