Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Florka. Mejle do Klemensa

Autorzy: , dodano Wtorek, 22 marca 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Florka. Mejle do Klemensa"
Roksana Jędrzejewska-Wróbel
ilustr. Jona Jung
Wydawnictwo Bajka, 2016

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Florka to sympatyczna ryjówka, niektórym zapewne znana również z kreskówek. Właśnie zabiera się za pisanie listu, to znaczy mejla, do swojego przyjaciela Klemensa. Kiedyś listy pisało się długopisem, na papeterii, naklejało znaczek i zaciskało kciuki, żeby poczta dostarczyła je na czas. A teraz wystarczy komputer, kliknięcie i wiadomość prawie natychmiast jest u odbiorcy. Klemens niestety leży w szpitalu i choć na razie nie można go odwiedzać, dzięki nowoczesnej technice czas na pewno nie będzie mu się dłużył.

A z wiadomości od Florki można się wiele dowiedzieć, bo mała ryjówka wnikliwie opisuje przedszkolną rzeczywistość. Zawsze zda dokładna relację z wydarzeń w przedszkolnej grupie, wiadomo kto z kim się pokłócił i komu zrobił przykrość. Poza tym mała ryjówka jest ciekawa wszystkiego: szpitala, tego co będzie działo się z Klemensem. I chociaż w książce nie ma wiadomości zwrotnych od przyjaciela, czytelnik dzięki dociekliwości Florki wie, co aktualnie u niego słychać.

Mejle od Florki kończą różne buziaki-wesolaki, buziaki-przytulaki, całusy-rozczarowusy, całusy-wścieklusy, całusy-wołaczusy. Te zwroty są nie tylko dziecięcą grą słowną czy zabawnymi powiedzonkami, ale pokazują emocje małej bohaterki. A tych w książce nie brakuje. Autorka zmyślnie przemyciła w treści całą gamę różnorodnych emocji, które przeżywa wielu przedszkolaków. Relacje w grupie, przyjaźń, bezinteresowna pomoc, zazdrość, czy beztroska dziecięca radość - to tylko niektóre tematy, jakie przewijają się w opowiadaniach Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel.

Nie sposób Florki nie polubić. Autorka obdarzyła ją cechami, które czynią z niej sympatyczną, ale i przekonującą bohaterkę. Pewnie będąc kilkulatką sama chciałabym mieć taką przyjaciółkę, która ma te same problemy, co ja i jeszcze potrafi troszczyć się o innych, pomagać i dawać poczucie bezpieczeństwa. Bo takie wrażenie odniosłam po lekturze. O, i jeszcze świetnie nadaje się do czytania przed snem.

Ważne sprawy dla małych, przystępnie i z humorem opisane przez Roksanę Jędrzejewską–Wróbel powinny zaciekawić najmłodszych, a dla rodziców stanowią podpowiedź, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy i jak można całkiem łatwo poradzić sobie z dziecięcymi zmartwieniami (ruszający się ząb też może napędzić strachu). Książka jest adresowana do dzieci powyżej czwartego roku życia, ale Florka spodoba się też młodszym czytelnikom. To zasługa kolorowych ilustracji Jony Jung. Ryjówka ma bardzo wyrazistą mimikę i od razu można rozszyfrować, kiedy jej smutno, a kiedy jest zadowolona albo chora. Florka bawi i uczy, jest taką małą, miłą ambasadorką wszystkich dzieci.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • Żółwik