Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia

Autorzy: , dodano Wtorek, 25 maja 2010 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla każdego

"Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia"
Asa Lind
ilustr. Kristina Digman
przeł. Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo Zakamarki, 2008

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„Ja i opowieści to jedno. […] Historie, wymysły, baśnie wszystkie pochodzą ode mnie!”

Karusia jest dziewczynką z krwi i kości, niepozbawioną emocji, także tych negatywnych. Potrafi być krnąbrna, niecierpliwa, porywcza – jak to dzieci w jej wieku. Przy tym jest niezwykle aktywna i samodzielna. Mieszka wraz z rodzicami w domu nad brzegiem morza i to właśnie owa bliskość plaży i wody często decyduje o jej zabawach. Mama Karusi codziennie wychodzi do pracy i wraca z niej wieczorem, zaś tata pracuje w domu, więc to on sprawuje pieczę nad dziewczynką. Jednak nie zawsze ma dla córki wolny czas, toteż Karusia większość dnia spędza sama. No, niezupełnie… Na plaży mieszka Piaskowy Wilk, którego odwiedza codziennie. Nie jest to jednak zwykły wilk. Już sam fakt złocistego koloru futra z piasku odróżnia go od pobratymców, nie mówiąc o tym, że pływa w morzu jak ryba, potrafi pluciem zgasić ognisko, jest wieczny (istnieje od zarania dziejów), żywi się promieniami słońca i księżyca, posługuje się ludzką mową, ma ogromną wiedzę o świecie, a przede wszystkim: myśli! I to całkiem niegłupio, filozoficznie wręcz. Potrafi znaleźć odpowiedź na każde Karusine pytanie i dziwnym trafem już zawczasu wie, z jaki problemem dziewczynka do niego przychodzi. Wilk jest właściwie filozofem i psychologiem w jednej, wilczej, osobie. Nie pomija trudnych tematów, takich jak niebezpieczeństwo, prawdomówność, przyjaźń, miłość, odpowiedzialność czy nawet śmierć. Bo Piaskowy Wilk pojawia się zawsze wtedy, gdy Karusia ma problem lub zmartwienie i za każdym razem potrafi pomóc. I co ciekawe, jest on widoczny tylko dla niej. Nikt poza nią z nim nie rozmawia. Są prawdziwymi przyjaciółmi. Książka w piękny sposób ukazuje świat widziany oczami dziecka, które nie boi się nowych wyzwań i zadawania trudnych pytań. To świat pełen tajemnic i wciąż nowych zakamarków do odkrywania.

Książka „Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia” zachwyca pod każdym względem. Mądrością zawartą w opowieściach Wilka, skromnymi czarno-białymi ilustracjami, a przede wszystkim niezwykle barwnym językiem i słowotwórstwem, by podać kilka przykładów: „Ścieżka wiła się i krętaczyła kamienista i wygłupista”, czy „Aż lśnił od świeżowykąpania i wreszciewypływania.” Toż to czysta poezja! Niewątpliwie ogromne zasługi trzeba tu oddać tłumaczce Agnieszce Stróżyk. Dla niewtajemniczonych polecam część pierwszą pod tytułem „Piaskowy Wilk”, z której można się dowiedzieć nieco więcej o historii samego Wilka, a dla ciekawych dalszych przygód dwójki bohaterów – „Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły”. Choć lektura pierwszej książki nie jest konieczna dla zrozumienia specyfiki postaci, bo tak naprawdę każdy z rozdziałów tworzy odrębną opowieść, a obie książki można czytać na wyrywki. Polecam młodszym i starszym czytelnikom i czytaczom.

Agata Hołubowska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • Plasterek
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Amelia i Kuba
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa