Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Daleka podróż małego Lucka

Autorzy: , dodano Piątek, 15 stycznia 2016 | kategoria: Z archiwum słonia

"Daleka podróż małego Lucka"
Zachariasz Topelius
przeł. Janina Porazińska
ilustr. Adam Kilian
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 1958


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Mały Łukasz, zwany Luckiem, wpadł na pomysł opłynięcia całego świata! W jego dziecięcych rękach łupinki fasoli zamieniają się w łódki. Lucek, jak każdy dziarski chłopak, jest żądny przygód. Ciekawość zwycięża i chłopiec łamie zakaz dorosłych wyruszając jedną ze swoich łódek w podróż. Ale nie wszystko idzie po jego myśli i wkrótce wyławia go z jeziora nocny dziadek Nukku Matti. A potem do małego Lucka dołącza jeszcze mniejszy Drzemotek i obaj towarzysze podróży ruszają przed siebie. Lucek, mimo że mógłby zwiedzić cały świat, wciąż tęskni za domem…

Bo wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. I do końca nie wiadomo, czy to był sen, czy wszystko wydarzyło się naprawdę? W swej dziecięcej wyobraźni chłopiec na nowo tworzy i zmienia rzeczywistość. I choć Zacharias Topelius (1818 - 1898) napisał tę powiastkę dawno temu, w okresie późnego romantyzmu, równie dobrze ta niezwykła przygoda mogłaby się przydarzyć jakiemuś współczesnemu Łukaszowi. Opowiadanie ma cechy bajki: pojawiają się niezwykłe postacie znane z legend, jest podróż nie znająca ograniczeń czasowo-przestrzennych i morał wieńczący opowieść.

W utworach Topeliusa dzieci są odważne, przedsiębiorcze i pomysłowe. I choć bywają nieposłuszne, ich perypetie zawsze służą nauce i pozwalają wyciągać wnioski na przyszłość. Książka o małym Lucku ukazała się w Polsce dwukrotnie: w latach 60. z ilustracjami Julity Karwowskiej i również w przekładzie Janiny Porazińskiej.

Jednak ta historia ma jeszcze drugie dno, a to za sprawą ilustracji. W "Podróży małego Lucka" tłem ilustracji jest faktura kafli, które ich autor znalazł w kamienicy spalonej przez Niemców w powstaniu warszawskim. Adam Kilian zachwycił się nieregularnie spękaną powierzchnią kafli i umieścił na nich uproszczone ilustracje przypominające dziecięce rysunki. To piękny hołd złożony miastu, które niemal zniknęło z powierzchni ziemi. I może być przyczynkiem do pierwszych rozmów o wojnie, powstaniu i historii.

Z absolutnym zachwytem przyglądam się ilustracjom, doszukując się śladów przeszłości. Z rzeczy oczywistej powstało coś tak pięknego i smutnego zarazem – bo tego domu i jego mieszkańców już dawno nie ma. Nikt nie grzeje się w cieple kaflowego pieca. Przejmujące, genialne w prostocie...

Dobrze, gdy treść książki, poza oczywistą rozrywką niesie też naukę. Gdy uruchamia wyobraźnię każąc z plam, kresek i pajęczej siateczki zarysowań tworzyć zupełnie nowe byty, wykraczające poza fabułę stworzoną przez autora.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • OKO
 • czaple
 • ryms w empikach