Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Jak zdobyć Nagrodę Nobla?

Autorzy: , dodano Czwartek, 13 października 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Jak zdobyć Nagrodę Nobla?"
Katarzyna Radziwiłł
ilustr. Daniel de Latour
Wydawnictwo Muchomor, 2016


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Urodziłeś się w czerwcu lub w lutym? Jesteś mężczyzną? Pochodzisz ze Stanów Zjednoczonych? A może należysz do rodziny Joliot-Curie? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na wszystkie pytania, masz ogromne szanse na zdobycie Nagrody Nobla!

Jeśli jednak Twoje perspektywy nie są tak obiecujące, nie warto zniechęcać się statystykami. Katarzyna Radziwiłł w książce "Jak zdobyć Nagrodę Nobla?" w przystępny sposób wyjaśnia, za co można zdobyć tytułowe wyróżnienie. Odpowiada też na pytania, kto może zgłosić kandydata, co to znaczy „laureat” i jak w ogóle wygląda nagroda ufundowana przez Alfreda Nobla.

Pierwsza część książki zawiera sporo nieoczywistych ciekawostek, takich jak noblowski dress code czy przykładowe, zmieniające się w ciągu lat, menu przygotowywane z myślą o uroczystym bankiecie (w 2014 roku po raz pierwszy podano herbatę Alfreda Nobla, którą odtworzono na postawie jego zapisków). W drugiej, obszerniejszej części znajdziemy życiorysy wybranych laureatów, ich osiągnięcia osadzone w kontekście historyczno-kulturowym. Warto jednak zaznaczyć, że opisy są plastyczne i pozbawione męczących biograficznych szczegółów. Dużym atutem jest prosty, bezpretensjonalny język, który powinien trafić nawet do młodszych szkolniaków.

Oczywiście wymieniane postacie możemy z łatwością znaleźć również w Wikipedii, jednak warto podjąć wysiłek i zajrzeć do książki Katarzyny Radziwiłł, która dane na temat zwycięzców ubrała w formę ciekawej narracji. Zamiast pobieżnego skanowania wzrokiem suchych, chronologicznie wypunktowanych informacji możemy zanurzyć się w fajną historię.

Co więcej, tekst został opatrzony zabawnymi rysunkami Daniela de Latoura. Na końcu książki jest miejsce na twórczą refleksję, gdzie można zapisać swoje pomysły na odkrycia zasługujące na wyróżnienie lub opisać/narysować przyszłych laureatów.

"Jak zdobyć Nagrodę Nobla?" to przejrzysta, starannie wydana pozycja, której nie brakuje humoru. I nawet jeśli Nobel nie leży gdzieś na horyzoncie naszych planów, przyjemnie jest poczytać o kuluarach takiego wydarzenia. A pomysłowi optymiści mogą trzymać się zamieszczonego na okładce książki zdania, że do zdobycia sukcesu można przygotowywać się już od najmłodszych lat.

Marta Król-Szczepkowska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • czaple