Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Piaskowy Wilk

Autorzy: , dodano Czwartek, 29 stycznia 2015 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla każdego

"Piaskowy Wilk"
Asa Lind
ilustr. Kristina Digman
przeł. Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo Zakamarki, 2007

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Chciałabym, żeby lekturą była książka pt. „Piaskowy Wilk”, napisana przez Asę Lind.

Bohaterką książki jest mieszkająca nad morzem dziewczynka o imieniu Karusia, której rodzice nie mają dla niej zbyt wiele czasu.

Pewnego dnia Karusia sama poszła na plażę. Zaczęła kopać dołek, z którego wynurzył się Piaskowy Wilk. Początkowo bała się go. On jednak żywił się słonecznym i księżycowym blaskiem i był nieziemsko mądry. Znał odpowiedzi na wszystkie pytania. Tłumaczył dziewczynce na czym polega praca, gdzie była zanim się urodziła, jak powstają siniaki, dlaczego nogi wierzgają, co to jest kosmos, kto jej potrzebuje oraz że zrzędzenie i marudzenie to popsute gadanie.

Karusia i Piaskowy Wilk wspaniale razem się bawili i bardzo się zaprzyjaźnili.

Uważam, że wszyscy powinni przeczytać tę książkę, bo pomaga ona dzieciom rozwiązać różne problemy. Poza tym dobrze się ją czyta – rozdziały są krótkie, a litery duże.

Dalsze przygody Karusi i Piaskowego Wilka znajdziecie w książkach „Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia” oraz „Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły”.

Zuzanna Radkowska, kl. III SP (nagroda w konkursie "Odświeżamy kanon lektur")

***

„Ciemność jest taka, jaką ją sobie wymyślisz”

W pewien nudny dzień, gdy akurat nie miał kto pobawić się z Karusią, pojawia się w jej życiu Piaskowy Wilk. Jest on postacią niezwykłą: futro ma z pasku, lśni złociście, mówi ludzkim głosem, potrafi naprawić rower… Jednak najciekawszą jego cechą jest „bezczasowość”, bo Wilk mówi, że istniał już wtedy, gdy na świecie nie było jeszcze gwiazd. On sam w ciągu całego życia trwającego kilka milionów lat, zmieniał często postaci, był nawet żarem czy kamieniem. Okrążył nie raz całą kulę ziemską. Z tych powodów posiadł ogromną wiedzę i objaśnia Karusi świat. Ot, choćby prawidła działania Kosmosu, Natury, czy motywy działania ludzi. Bardzo to Karusi pomaga, bo jest ona dzieckiem, które nie tylko wielu rzeczy nie obejmuje jeszcze rozumem, ale też potrafi szybko się złościć, gdy coś idzie nie po jej myśli. Piaskowy Wilk, ze swoim stoickim spokojem, na każde pytanie cierpliwie odpowiada, a jednocześnie potrafi się świetnie z Karusią bawić, jak mały szczeniak. To prawdziwy przyjaciel, który w pewnych momentach potrafi zastąpić towarzystwo rówieśników i rodziców. Doskonale rozumie Karusię, nawet gdy ta mówi przez siebie wymyślonym językiem. W przeciwieństwie do rodziców, a zwłaszcza taty, który przedstawia się wyjątkowo blado: albo nie ma czasu na zabawę, albo ochoty, albo najzwyczajniej w świecie nie słucha swojej córki i nawet nie próbuje nawiązać z nią lepszego kontaktu. Mama zaś w opowieści istnieje gdzieś w tle, nie jest wyraźną postacią. Kontakt z Wilkiem daje Karusi poczucie bezpieczeństwa, pewność siebie i mądrość, która pozwala rozmawiać o trudnych sprawach nie wprost, a momentami wręcz poetyckim językiem.

Książka jest zabawna, chwilami przewrotna, ale przede wszystkim mądra i radosna. Czytelnikowi da szansę na zobaczenie wielu, wydawałoby się oczywistych zjawisk w zupełnie innym świetle. To rzecz o tym, że rzeczywistość wcale nie musi być nudna, jeśli tylko spojrzeć na nią z innej perspektywy. Do tego przydałby się Wilk. Piaskowy Wilk, jaki mieszka w WYOBRAŹNI. Może na każdej plaży albo w osiedlowej piaskownicy? Warto go odnaleźć.

Agata Hołubowska, 25.05.2010

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Plasterek
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Amelia i Kuba
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Wróble na kuble