Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Humory Hipolita Kabla

Autorzy: , dodano Środa, 25 maja 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Humory Hipolita Kabla"
Roksana Jędrzejewska-Wróbel
ilustr. Grażyna Rigall
Wydawnictwo Adamada, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Hipolit Kabel to jamnik malkontent z gatunku tych szukających dziury w całym pesymistów, wiecznie narzekających i niezadowolonych. Kto by z takim wytrzymał? Chyba tylko prawdziwy oddany przyjaciel, który lubi mimo wszystko, mimo wad i złośliwości ze strony przyjaciela potrafi celnym żartem rozładować napięcie. I jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki Hipolitowi wraca dobry nastrój. Taki ktoś to kot Alojzy Kocioł, zupełne przeciwieństwo jamnika.

Hipolit i Alojzy to dwaj indywidualiści, ale wspólnie przeżywają różne przygody, robią razem wiele rzeczy i są po prostu przyjaciółmi na dobre i złe. Śmieszą niekiedy absurdalne dialogi i nietypowe sytuacje, w jakich przyjdzie znaleźć się sympatycznym skądinąd bohaterom. Kiedy te typowe dla ludzkiego świata przywary czy przedmioty (basen, wątrobianka, itp.) znajdą się miejsce w zwierzęcym uniwersum, zaczynają być inaczej postrzegane, stają się środkiem wyrazu.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel jest znana choćby z przygód Florki, jej kolejni bohaterowie są równie oryginalni i można mieć pewność, że i ta opowieść nie tylko bawi, ale i uczy. Tu mamy zabawną opowieść o prawdziwej przyjaźni i kimś ważnym, bliskim, kto bywa w trudnych chwilach oparciem. Przyjaźń to nie tylko branie, ale i dawanie, a różnice (bo pies i kot wedle obiegowej opinii powinni raczej omijać się z daleka) nie mają w tym przypadku wielkiego znaczenia. Może to banalne, ale autorka w przemyślany i atrakcyjny sposób ujęła i przedstawiła te znane nam, dorosłym, odwieczne prawdy.

Ilustracje Grażyny Rigall idealnie dopełniają tekst, przy czym ich autorce udało się trafnie sportretować dwóch przyjaciół. Warto też zwrócić uwagę na detale, szczególnie jeśli po książkę sięga dziecko nie umiejące jeszcze czytać. Można z tych ilustracji stworzyć własną historię, albo do tej istniejącej coś dopowiedzieć. Podział na krótkie, odrębne rozdziały ułatwia czytanie, pozwala przerwać w dowolnym momencie i wrócić do tekstu później, bez straty dla treści i sensu. I choć książka jest przeznaczona dla czterolatków i starszych dzieci, trzylatkowi też powinna się spodobać. Piszę na podstawie doświadczeń własnych, przetestowałam książkę właśnie na trzylatku, którego bawi kwiecisty czepek kąpielowy i potrzeba posiadania basenu przez psa.

Solidnie i starannie wydana książka przetrwa niejedno czytanie i częste powroty do świata Alojzego i Hipolita. Lakierowana oprawa, sztywne kartki, szycie, duży format i czytelny font zachęcają do sięgnięcia po "Humory…" Całość dopełniają kolorowe ilustracje i niespodzianka w postaci kapryśnej numeracji stron (to pewnie Hipolit je numerował), liczby pojawiają się raz tu, raz tam, raz siam. Niby nic nadzwyczajnego, a może stanowić przyczynek do kolejnej zabawy i zaangażować dzieci i dorosłych do uważnego czytania.

 Magdalena Świtała

 

***

Obserwując duet, który tworzą główni bohaterowie książki: Hipolit Kabel i Alojzy Kocioł można wzmocnić się w przekonaniu, że przyjaźń to nie jest łatwa sprawa. Zwłaszcza, że jednemu z przyjaciół – jamnikowi Hipolitowi nic co melancholijne, nostalgiczne, smutne, humorzaste, czasem wręcz histeryczne – nie jest obce. Nawet gdy zapala się jakiś promień nadziei na lepszy nastrój (bo udało się Hipolitowi na przykład umyć okna i w błogości umacniało go przygotowywanie obiadu), to przewrotna psia psychika (ech, wiadomo, że nie tylko psia...) i tak potrafi wszystko zepsuć – modne chwalenie się innych na portalu Pod Budą powoduje, że i rzednie mina, i to, co własne wydaje się być mierne, gorsze, nie dość atrakcyjne. Hipolit potrafi znacznie więcej – na przykład zapaść się w nicość po powracającym do niego jednym jedynym wspomnieniu, sprzed dwóch lat – gdy w czasie klótni jego przyjaciel Kocioł nazwał go „głupim wałkiem do ciasta”. Nic to, że tyle czasu minęło, nic to, że Alojzy przepraszał już po wielokroć.

A czasem, tak po prostu Hopolitowi jest smutno i źle. Rozsmakowuje się tym i wcale nie zamierza rezygnować. Mało tego – potrzebuje właściwej widowni i osoby do współczucia. I ma pewność, że zawsze zjawi się ten najlepszy – przyjaciel Alojzy Kocioł – kot. Oprócz tego, że pocieszy, to jeszcze przyniesie ulubione serdelki, wyciągnie na spacer, choć wydaje się to ostatnim sensownym zajęciem, spędzi razem Boże Narodzenie, zje wątrobiankę i kaszankę na podwieczorek, w końcu – pomoże w poszukiwaniu dobrego humoru... Alojzy Kocioł to przyjaciel, na jakiego każdy chciałby móc liczyć.

Proszę się nie zrażać, bo choć opowieść unosi się na falach zrzędzenia, marudzenia, wątpliwości, melancholii Hipolita, to obdarzona jest ogromną dawką humoru i ciepła, której pewnie nasz psi bohater tak szybko by nie dostrzegł, ale myślę, że czytelnik już tak. Wszyscy mamy gorsze dni. Dzieci też. Myślę, że niejedno nawiązanie do własnych chandr, frustracji, zgorzknień można w książce odnaleźć.

Ku pokrzepieniu ta opowieść, bo owszem, przyjaźń to nie jest łatwa sprawa, ale cuda zdziałać może. W sympatyczną całość wkomponowują się i ilustracje. Nie nazbyt długie rozdziały można traktować jako osobne historie z życia przyjaciół wzięte. Zwraca uwagę porządne wydanie. Widać, że książka pozytywnie wpłynęła i na humor recenzującej – żadnego malkontenctwa, zrzędliwości...

Anna Kossowska-Lubowicka, 29.02.2016

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • czaple
 • ryms w empikach