Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

O chłopcu, który wpadł do książki

Autorzy: , dodano Wtorek, 14 czerwca 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"O chłopcu, który wpadł do książki"
Peter Carnavas
przeł. Magda Szpyrko-Ankiewicz
Wydawnictwo Adamada, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Otwierasz czytelniku książkę, a tu bach! wpada do niej chłopiec i już tam zostaje. Bo tutaj, na kartach tej niezwykłej książki, toczy się całe jego życie. Niby zwyczajne w swej prostocie, a jednak zaskakujące. Chłopiec dorasta, poznaje świat, uczy się nazywać uczucia i zastanawia nad sensem życia. Im więcej wie, tym bardziej zastanawia go, po co właściwie zjawił się na świecie. Nieustannie szuka odpowiedzi na nurtujące go pytanie, ale czy uda mu się ją znaleźć?

Choć tekstu w tej opowieści niewiele, wystarczy go, aby opowieść miała sens i mądre przesłanie. Nie trzeba wcale górnolotnych słów, żeby w niedługiej przecież opowieści zamknąć całe życie. Carnavas, mając do dyspozycji ilustracje i tekst wykorzystał je maksymalnie, a opowiedziana przez niego historia przemawia do wyobraźni i wrażliwości czytelników. Metaforyczna, wzruszająca opowieść o życiu spodoba się młodszym i starszym.

Nie wszystkie ilustracje są kolorowe, część z nich to szkice ledwie widoczne, rzucone na kartkę. Ale doskonale obrazują treść zawartą w lakonicznych zdaniach. Jest prosto i czytelnie, bywa śmiesznie i smutno, jak to w życiu. Wyciągnięcie wniosków z opowieści też nie powinno stanowić problemu. A jeszcze przyjemniejsze może być samodzielne odkrywanie sensów, tego „co autor miał na myśli”.

Wydawnictwo Adamada stawia na staranne wydawanie książek, o ważkiej treści, pięknych ilustracjach i posiadających morał. "O chłopcu, który wpadł do książki" nie jest wyjątkiem. Lakierowana okładka, kredowy papier, duży format i takież litery zachęcają najmłodszych do sięgnięcia po tę mądrą historię. Kolorowe, całostronicowe ilustracje działają na wyobraźnię, a sympatyczni bohaterowie zostaną z dzieckiem na dłużej, bo to książka, do której się wraca.

Carnavas opowiada historię pozornie nieskomplikowaną, mimo to sugestywną, a ile możliwości rozwija ona przed czytelnikiem! Zwięzła treść w duecie z wymownymi ilustracjami nabiera sensu. A ile kwestii można dziecku wyjaśnić, zobrazować za pomocą tej książki. Prosta i krótka historia, nieoczywista, może być pomocna rodzicom, kiedy dziecko zacznie zadawać abstrakcyjne pytania. Na pewno ułatwi wyjaśnienie trudnych tematów, wytłumaczenie, na czym polega sens naszego istnienia i co dzieje się z człowiekiem w ciągu jego całego życia. Być może uda się znaleźć wątki, o których Carnavas nie mówi wprost, a które są ważne dla czytelnika.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Amelia i Kuba
 • Wróble na kuble
 • Plasterek
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa