Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Kern. Wiersze dla dzieci

Autorzy: , dodano Piątek, 26 lutego 2016 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Kern. Wiersze dla dzieci"
Ludwik Jerzy Kern
ilustr. Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agnieszka Kucharska-Zajkowska, Anna Niemierko, Gosia Urbańska-Macias, Justyna Wróblewska
projekty okładek: Małgorzata Gurowska, Anna Niemierko
Wydawnictwo Wytwórnia, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wydawnictwo Wytwórnia postanowiło powtórzyć sprawdzony przepis, którego składniki i proporcje wyglądają mniej więcej tak: 1 klasyk, 7 talentów, co najmniej 2 okładki. Wszystko doprawione humorem. Gotowy tom można podzielić na porcje lub wchłonąć w całości.

Tym razem zaprezentowano ponad 30 wierszy autorstwa Ludwika Jerzego Kerna, zilustrowanych kolejno przez: Annę Niemierko, Monikę Hanulak, Martę Ignerską, Agnieszkę Kucharską-Zajkowską, Gosię Urbańską-Macias, Justynę Wróblewską i Małgorzatę Gurowską. Z jakim efektem?

Przede wszystkim nie ma nudy. Jest energetycznie, odważnie i różnorodnie. Ilustratorki biorą na warsztat każdy utwór z osobna. Każdy ma swój charakter i stanowi zamkniętą całość. Za pomocą prostych trików zachęcają do tropienia odniesień, szukania znaczeń. Wciągają do zabawy, w której czytelnik/obserwator może poczuć się kompetentnym partnerem. Dobrym przykładem jest wiersz zamykający się w dwóch krótkich zdaniach ("Idzie wąż wąską dróżką, nie porusza żadną nóżką. Poruszałby gdyby mógł, lecz wąż przecież nie ma nóg"), w którym nastrój został zbudowany głównie poprzez układ typograficzny, a dowcip polega m.in. na zapisie determinującym określony, powolny sposób czytania. Zabawa słowem inspirowana klasyczną grecką poezją obrazkową nie jest co prawda nowością – już w wydaniu z 1961 roku ("Żyrafa u fotografa", wyd. Nasza Księgarnia) Kazimierz Mikulski w podobny sposób opracował graficznie ten wiersz. W najnowszym wydaniu został on jednak odświeżony i potraktowany mniej jednoznacznie.

Teksty Kern z pewnością są wdzięcznym materiałem do wizualnej interpretacji. Jako rozbrajający kawalarz proponował zabawę oczyszczoną z tzw. smrodku dydaktycznego. Nie przemycał namolnego moralizowania. W miejsce pouczającego podtekstu stawiał inteligentny i przewrotny żart.

Kern burzył ustalone porządki ("Któregoś dnia, A była akurat niedziela, Psy ogłosiły konkurs na Najładniejszego właściciela"), obśmiewał nieuzasadnione poczucie wyższości człowieka nad innymi istotami ("Albo szarganie wiecznie strusia, w związku z tym piaskiem i z tą głową… Czy żaden gość, żadna paniusia nie zachowuje się strusiowo? I jeszcze to publicznie czyni, bo struś przynajmniej na pustyni"). Tworzył wspaniale absurdalne sceny ("Kiedy świat śpi głęboko, Dniem całym umęczony, Zaczynają pomiędzy sobą Rozmawiać telefony"), a wiele wierszy opierał na błyskotliwych żartach językowych ("Etiuda polska na ż, rz, sz, cz" lub "Wiersz, w którym syczy przez cały czas").

I choć miałam wrażenie, że niektóre ilustracje przytłaczają tekst do tego stopnia, że miejscami staje się on nieczytelny, to wielką zaletą większości eksperymentów graficznych jest fakt, że nie straciły swojej komunikatywności. A całość jest kolejnym, udanym owocem Wytwórni.

Smacznego!

Marta Król-Szczepkowska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej