Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Klub Poszukiwaczy Przygód cz. 2 Moneta Zagłady

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 30 listopada 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Klub Poszukiwaczy Przygód. cz. 1 Zmora doktora Melchiora"
"Klub Poszukiwaczy Przygód cz. 2 Moneta Zagłady"
"Klub Poszukiwaczy Przygód cz. 3 Ucieczka Szalonego Rumaka"
Agnieszka Stelmaszyk
ilustr. Katarzyna Nowowiejska, Anna Oparkowska
Wydawnictwo Zielona Sowa, 2014/2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Recenzowany cykl „Klub Poszukiwaczy Przygód” składa się z trzech pozycji: „Zmora doktora Melchiora”, „Moneta zagłady” oraz „Ucieczka Szalonego Rumaka”. W przygotowaniu jest „Atak zmutowanych robotów”. Dwa tytuły miałam przyjemność przeczytać podczas listopadowego wyjazdu do Wisły, dlatego podejmę się ich omówienia.

W obu książkach mamy do czynienia z uczniami klasy 5 b, których wychowawcą jest Lesław Majewski. Jednak właściwymi bohaterami są członkowie Klubu Poszukiwaczy Przygód, czyli Muffin, Bazyl, Rodzynek, Tola, Miśka i Przemek. Ostatni z wymienionych jest założycielem i prezesem wspomnianego Klubu, a także narratorem powieści oraz autorem dziennika działań operacyjnych. Z jego zapisków stworzona jest fabuła – dosyć podobnie skonstruowana, obu recenzowanych tytułów.

Wszystko zaczyna się od wycieczek szkolnych. W „Monecie zagłady” uczniowie wybierają się Kórnika, by zwiedzać tamtejszą bibliotekę, a w „Ucieczce Szalonego Rumaka” – jadą do muzeum Sat-Okha czyli Stanisława Supłatowicza, polskiego Indianina. W trakcie tych wyjazdów z pozoru nie dzieje się nic niezwykłego: młodziaki wrzeszczą i przepychają się w autobusie, łamią zakazy i nakazy cierpliwie wyłuszczone przez nauczyciela, kupują pamiątki i objadają się niezdrowymi przekąskami. Jednak każdy z wyjazdów działa na uczniów niezwykle inspirująco, szczególnie na ekipę Poszukiwaczy Przygód. Co więcej podczas jednego z nich bohaterowie są świadkami zuchwałej kradzieży starodruków.

Oprócz wycieczek szkolnych wspólne dla obu fabuł są zadania twórcze, jakich mają podjąć się uczniowie podstawówki. W „Monecie zagłady” nauczyciele proszą młodzież o nakręcenie i zmontowanie filmu, a w „Ucieczce Szalonego Rumaka” o projekt gazetki szkolnej. Klubowicze Poszukiwaczy Przygód postanawiają wywiązać się z zadań niezwykle ambitnie i widowiskowo. Kręcą horror pod wiele mówiącym tytułem „Piła mechaniczna-człowiek zagadka” oraz tworzą gazetkę „Herold Szkolny”. Dokąd zaprowadzi ich kariera filmowców i czy rozwikłają zagadkę znikającego papieru toaletowego?

Najbardziej oczywistym punktem stycznym obu książek jest przygoda o charakterze kryminalnym. Zarówno w „Monecie zagłady” jak i w „Ucieczce Szalonego Rumaka” dzieci mierzą się z zagadką kryminalną, przy czym w drugiej z wymienionych pozycji zaangażowanie niedorosłych w dochodzenie niesie za sobą spore ryzyko. O ile w „Monecie zagłady” Przemek i reszta ekipy właściwie przypadkiem znajdują się w centrum kradzieży starodruków, to w „Ucieczce Szalonego Rumaka” klubowicze aktywnie uczestniczą w śledztwie, śledzą podejrzanych typów, współpracują z policją, ale też płacą wysoką cenę za swoją ciekawość i zaangażowanie. Dreszcz emocji gwarantowany!

Kto już czytał chociaż jedną książkę Agnieszki Stelmaszczyk, na przykład z serii „Kronik Archeo”, tego nie trzeba przekonywać, że po raz kolejny mamy do czynienia ze świetną literaturą rozrywkową. Z bohaterami, którzy są wiarygodni psychologicznie, sympatyczni, ale także żądni przygód, sprytni i odważni. Z dynamiczną fabułą pełną przygód i licznych zwrotów akcji, łączącą w sobie cechy powieści przygodowej, kryminalnej i obyczajowej. Warto również wspomnieć, że recenzowana seria została starannie i dość unikatowo wydana – zaokrąglone brzegi, kolorowe ilustracje w środku książki, aż trzech projektantów odpowiedzialnych za oprawę graficzną. Uwagę zwracają także humorystyczne ilustracje Katarzyny Nowowiejskiej i Anny Oparkowskiej oraz pomysłowe rozpoczęcia rozdziałów Pawła Zaręby.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • OKO