Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wenn die Sonne scheint

Autorzy: , dodano Wtorek, 24 listopada 2015 | kategoria: Obce strony, Z archiwum słonia

"Wenn die Sonne scheint"
Hilde Heyduck-Huth
ilustr. Hilde Heyduck-Huth
Wydawnictwo Ravensburger, 1961


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Debiutancką książkę autorstwa Hilde Heyduck-Huth dla dzieci znalazłam przypadkiem w stosie rupieci na targu staroci i wszelakich zapomnianych przedmiotów. I od pierwszego wejrzenia mnie zachwyciła. Wydana w latach sześćdziesiątych ma prosty, krótki tekst w języku niemieckim, ale nie jest to absolutnie żadną przeszkodą dla czytelników nieznających języka Goethego. To między innymi zasługa ilustracji, które pozwalają książkę opowiedzieć własnym językiem i skupić się raczej na przeżyciach, niźli zawiłościach niemieckiej gramatyki.

Kiedy słońce świeci, to mamy obraz jednego, słonecznego dnia widzianego z perspektywy dziecka. Jest to świat radosny, nieskomplikowany i przyjazny. Oczami malucha oglądamy codzienność, w której zwykłe rzeczy stają się wyjątkowe. Bo przecież co innego może kryć mamina szuflada z robótkami, jeśli nie skarby? Jest zachwyt życiem, każdym dniem, który jest dla małego brzdąca odkryciem. Aż chciałoby się powtórzyć za Januszem Korczakiem: „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”!

Prosta to, a jednocześnie fascynująca w tej prostocie opowieść. Wyrażająca tęsknotę za krainą szczenięcych lat i będąca poniekąd powrotem dzieciństwa, szczęśliwego, beztroskiego, pełnego zachwytu nad prozaiczną (nie mylić ze smutną) rzeczywistością. Taki słoneczny dzień mógłby się przydarzyć w dowolnym zakątku świata. Pod warunkiem, że jeżdżą tam pociągi, ktoś hoduje drób, a na śniadanie jest chleb, mleko i owoce na deser. I dzieci ciekawe świata, dla których każdy dzień jest odkryciem.

Talent pedagogiczny autorki (uczyła plastyki) pozwolił jej tworzyć książki, które charakteryzuje absolutny szacunek dla dziecka. Nie narzuca czytelnikowi swojej wizji, pozostawiając szeroki margines i dowolność interpretacji. Nie ma w nich miejsca na deliberowanie dorosłego, któremu się wydaje, że jest dzieckiem: ona patrzy na świat oczami dziecka. A zwięzłe i przejrzyste ilustracje są kolejnym tego potwierdzeniem.

Ilustracje przypominają plakaty, a autorka jest z wykształcenia również malarką - studiowała malarstwo i grafikę w Kassel. Nasycone kolory, czytelne elementy, jasna kompozycja i uproszczone formy sprowadzają ilustracje do wizji dziecięcego rysunku. Nie ma na nich elementów zbędnych, nadmiaru ozdobników i zawikłanych ornamentów. Jest za to pole do popisu dla wyobraźni.

Heyduck-Huth otrzymała wiele nagród i nominacji, ilustrowała własne i cudze teksty. Na stronie http://www.hilde-heyduck-huth.de można dokładnie przyjrzeć się dorobkowi artystycznemu niemieckiej pisarki i malarki. Jej książki były wydawane w Korei, Holandii, Szwecji, RPA i USA, Bośni, Anglii, Finlandii, Francji, Islandii, Irlandii, Włoszech, Japonii i w Kanadzie. W Niemczech "Wenn die Sonne scheint" ukazała się nakładem popularnego wydawnictwa Ravensburger i chyba już najwyższy czas, żeby polskie oficyny wydawnicze przybliżyły małym czytelnikom kolorowy świat Hildy Heyduck-Huth. Zwłaszcza że książki niemieckiej pisarki świetnie nadają się do nauki samodzielnego czytania, choćby przez użycie dużej czcionki i tekturowych kaszerowanych stronic.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Plasterek
 • Wróble na kuble
 • Amelia i Kuba
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • OKO
 • Lato Adeli