Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Co to jest islam? Książka dla dzieci i dorosłych

Autorzy: , dodano Środa, 16 marca 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży, Książki dla rodziców

"Co to jest islam? Książka dla dzieci i dorosłych"
Tahar Ben Jelloun
przeł. Helena Sobieraj, Dorota Zańko
Wydawnictwo Karakter 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Z zainteresowaniem przeczytałam książkę marokańskiego pisarza Tahara Ben Jellouna, choć zachętą tylko pośrednio był sam islam. Zaintrygował mnie dziecięcy adresat tej jakże niedziecięco wyglądającej edycji. W środku klasycznie złożony tekst, zero ilustracji, kwestie rzekomo wymawiane przez latorośl brzmią chwilami nazbyt dojrzale. Pomyślałam, czy autor naprawdę kieruje swoją wypowiedź do najmłodszych obywateli świata, czy raczej chce wytłumaczyć światu jak dziecku, prowadząc za rączkę, czym jest mahometanizm i jak niewiele ma wspólnego z muzułmańskim terroryzmem.

Recenzowany tytuł wydany został przez krakowski Karakter w 2015 roku. Francuskojęzyczny oryginał miał swoją kolejną edycję trzy lata wcześniej, dlatego książkę otwiera wprowadzenie do wydania z 2012 roku. Polskie tłumaczenie wzbogacone zostało o najświeższe, niepublikowane teksty marokańskiego publicysty i filozofa, będące komentarzem do ostatnich aktów terroryzmu we Francji i Tunezji.

Po obszernym wstępie, w którym autor tłumaczy motywy, jakimi kierował się pisząc tę pozycję – chęć uspokojenia córki i innych muzułmańskich dzieci po zamachach z 11 września 2011 roku, czytelnik przechodzi do rozdziałów będących zapisem rozmów pisarza z dziesięcioletnią córką. Na przestrzeni blisko stu stron autor stara się wytłumaczyć swojemu zaniepokojonemu dziecku, dlaczego doszło do zamachów w Ameryce, oraz, że nie wynikają one bezpośrednio z religii, a raczej z samotności, opuszczenia i ignorancji młodych muzułmanów. Tak go przynajmniej zrozumiałam. Przy czym rozmowa tylko chwilami jest dostosowana do wieku dziecka, częściej bywa najeżona skomplikowanymi terminami, wplecionymi w misternie uplecione konstrukcje składniowe. Owszem nie jest to rozmowa na jeden dzień, a na dziesięć dni/rozdziałów, ale zawiera się w niej cała historia islamu, jego świetności i upadku, jego otwartości na kulturę i izolacjonizmu, wreszcie jego stosunku do kobiet.

Kolejna część książki to zbiór felietonów i tekstów publicystycznych, które ukazały się w zachodniej prasie w ostatnich kilkunastu latach. Autor zabiera w nich głos na tematy najbardziej drażliwe z punktu widzenia Europejczyka – sytuacja kobiet w islamie, źródła terroryzmu muzułmańskiego, przyszłość muzułmanów na Starym Kontynencie.

Wracając do pytania postawionego w pierwszym akapicie recenzji, uważam, że nie jest to książka dla dzieci – ze względu na formę i treść wypowiedzi niedostosowane do aż tak młodego odbiorcy. Jeśli już, jest to pozycja dla zainteresowanej i przygotowanej młodzieży oraz rzecz jasna dla dorosłych. Dla tych wszystkich, dla których islam jest przerażający, bo jednoznaczny z fundamentalizmem muzułmańskim. Autor tłumaczy, „prosto, lecz bez uproszczeń”, że trzecia z wielkich religii monoteistycznych nie jest monolitem, a słowo „islam” jest spokrewnione ze słowem salam, które znaczy pokój. Wiedzieliście?

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy