Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Zeszytowy trening mowy

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 16 listopada 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Zeszytowy trening mowy, czyli ćwiczenia logopedyczne dla dzieci"
Marta Galewska-Kustra
ilustr. Joanna Kłos
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Rodzice! Ręka do góry, kto ma w domu dziecko bez wady wymowy? Specjaliści alarmują, że coraz mniej jest uczniów w młodszym wieku szkolnym z prawidłową artykulacją, coraz częściej seplenienie czy reranie utrzymuje się do okresu gimnazjum, i późniejszego, coraz rzadziej słyszymy w mediach dziennikarzy z nienaganną dykcją i realizacją głosek. Wydawnictwo Nasza Księgarnia proponuje zatem cykl książek edukacyjnych „Uczę się wymawiać”, z sympatyczną myszką w logo, będący częścią większego projektu wydawniczego promującego kulturę języka polskiego.

We wspomnianym cyklu autorstwa Marty Galewskiej-Kustry, logopedy i pedagoga twórczości, znalazły się trzy pozycje: „Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci” napisane we współpracy z Elżbietą i Witoldem Szwajkowskimi, „Zeszyt treningowy mowy, czyli ćwiczenia logopedyczne dla dzieci” oraz „Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci”.

Wymienione książki przeznaczone są dla niedorosłych w wieku od około 4 do 7 lat i ich rodziców – bez ograniczeń wiekowych, rzecz jasna. Obu grupom czytelników przydzielono określone zadania, jak dowiadujemy się z przedmowy do wspominanych tytułów, a asystuje im sympatyczny Trener Leszek. Zwykle starsi są proszeni o odczytanie tekstu: rymowanki, fragmentu opowiadania czy polecenia, a młodsi mają słuchać oraz działać twórczo i wypowiadać się w myśl instrukcji zaproponowanej przez autorkę.

W przypadku „Zeszytowego treningu mowy…”, będącego kontynuacją „Wierszyków ćwiczących języki…” dziecko z pomocą rodzica wykonuje rozliczne prace plastyczne, rozwiązuje zagadki, porządkuje układanki oraz tworzy historyjki obrazkowe, a przy okazji wypowiada słowa i zdania z kłopotliwymi głoskami. Wszystko to służy celom diagnostycznym – wskazuje rodzicowi, z którymi głoskami ma trudności jego pociecha, a także kiedy należy zgłosić się do logopedy. Z kolei tomik „Z muchą na luzie…” ma na celu, w oparciu o dostarczony, zabawny tekst o muszce Fefe, ćwiczenie narządów artykulacyjnych: warg, języka, podniebienia miękkiego (recenzja książki tutaj).

W efekcie proponowanych w „Uczę się wymawiać” zabaw dzieci ćwiczą nie tylko narządy artykulacyjne, ale także sprawności grafomotoryczne, słuch fonemowy oraz rozwijają wyobraźnię twórczą, jak podpowiada autorka. Dorośli z kolei dowiadują się o ewentualnych problemach z realizacją głosek u swojego dziecka oraz o tym, kiedy zasięgnąć porady specjalisty. Ta wiedza nie przeszkadza jednak rodzinie dobrze się wspólnie bawić według pomysłów z książki.

Literacki Egmont ma swoje akcje promujące czytanie i liczenie – „Czytam sobie” i „Liczę sobie”, wydawnictwo Nasza Księgarnia nie może być gorsze, tym bardziej, że wobec drastycznego spadku czytelnictwa wszelkie inicjatywy pielęgnujące kulturę języka są jak najbardziej pożądane. Seria „Uczę się wymawiać” ze względu na swoją wartość edukacyjną, ale i rozrywkową z pewnością przypadnie do gustu wielu rodzicom zatroskanym o wymowę swoich pociech. Warto też wyróżnić oprawę graficzną, projekt i ilustracje Joanny Kłos, które dodają atrakcyjności proponowanym przez autorkę ćwiczeniom, nadają strukturę wizualną, ale też wywołują uśmiech na twarzy dzieci i rodziców. Jej postacie, narysowane delikatną, miękką kreską, wzbudzają sympatię i poczucie harmonii, zachęcają do pracy.

Jak już wspomniałam, seria „Uczę się wymawiać” jest częścią większego projektu wydawniczego. Zachęcona jakością recenzowanych tytułów, z przyjemnością sięgnę po kolejne.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej