Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

O pewnej dziewczynce i jej podróży wokół Krainy Czarów...

Autorzy: , dodano Czwartek, 12 listopada 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (10-12 lat)

"O pewnej dziewczynce i jej podróży wokół Krainy Czarów na okręcie własnoręcznie wykonanym"
Catherynne M. Valente
ilustr. Ana Juan
przeł. Karolina Socha-Duśko
Wydawnictwo M, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Z dużą nadzieją i autentyczną ciekawością sięgnęłam po książkę „O pewnej dziewczynce i jej podróży wokół krainy czarów na okręcie własnoręcznie wykonanym”. Kilka lat temu powieść spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem amerykańskich czytelników, debiutując na ósmej pozycji bestsellerów "New York Timesa". Po czterech latach od zagranicznej premiery, mamy okazję przeczytać ją po polsku.

Tytułowe odwołanie do Krainy Czarów w sposób intuicyjny odsyła czytelnika do świata Lewisa Carrolla i, jak pokazuje już kilkanaście pierwszych stron lektury, jest to bardzo trafne skojarzenie. Wkrótce okazuje się jednak, że nie tylko Alicja była dla autorki silną inspiracją. W przygodach 12-letniej September, która niespodziewanie dla samej siebie przekracza granicę świata rzeczywistego i odbywa pełną przygód i niebezpieczeństw podróż w nieznane zaułki krainy fantazji, można doszukiwać się też innych literackich inspiracji, którymi książka skrzy się niewyobrażalnie.

Książka „O pewnej dziewczynce…” to bez wątpienia zabawa konwencją. Miejscami przybiera jednak charakter przesadny, wręcz karykaturalny, o czym przekona się każdy, kto będzie próbował znaleźć w niej wiodący wątek, czy pomysł na przemyślaną konstrukcję. Jest za to najeżona mnóstwem nawiązań do losów bohaterów rodem z Narnii, Krainy Oz, czy Nibylandii. Opowieść toczy się dynamicznie, szybkie zwroty akcji wymagają sporo uwagi, mnóstwo magicznych postaci tworzy bogaty świat przedstawiony, a mimo to fabuła nie trzyma w napięciu, z bohaterami trudno jest się utożsamić, a świadome naśladownictwo stylu po pewnym czasie staje się uciążliwe.

W pewnym momencie czytelnik może jeszcze nabrać nadziei, że ma do czynienia z parodią, że autorka bawi się stylem i na koniec zaskoczy wytrwałych odbiorców inteligentnym finałem. W tym przekonaniu dotarłam do ostatnich rozdziałów, które niestety nie przyniosły oczekiwanej satysfakcji, a wręcz do końca pogrzebały to, co w książce dałoby się jeszcze uratować.

Fabuła to zdecydowanie najsłabsza strona powieści. Większość wydarzeń łączy się ze sobą w przypadkowy sposób. Gdyby chcieć pozamieniać ich kolejność, w niewielkim stopniu wpłynęłoby to na odbiór książki. Liczni bohaterowie pojawiają się i znikają, tworząc jedynie scenerię dla akcji, na którą wyraźnie nie starczyło pomysłów. Również manieryczna narracja odautorska, która odwraca uwagę od fabuły i w irytujący sposób komentuje wydarzenia z perspektywy wszystkowiedzącego obserwatora, sprawia, że książka w ogólnym odbiorze wydaje się pretensjonalna.

Z żalem dodam, że polski wydawca nie przyłożył się do edytorskiej warstwy publikacji, o czym świadczą liczne potknięcia stylistyczne i błędy językowe. Strona redakcyjna książki nie wymienia niestety osób odpowiedzialnych za redakcję i korektę tekstu. Biorąc pod uwagę, że język oryginału jest podobno niezwykle bogaty, należy stwierdzić, że polski czytelnik został niezasłużenie pozbawiony możliwości docenienia tej wartości, obcując z tekstem nie dość że słabym literacko, to na dodatek szorstkim i naszpikowanym błędami.

Zosia Gwardyś

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • OKO