Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Zdumiewające opowieści pandy

Autorzy: , dodano Wtorek, 18 maja 2010 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Zdumiewające opowieści pandy"
autor i ilustr. Jon J. Muth
przeł. Ewa Penksyk-Kluczkowska
Wydawnictwo Sonia Draga, 2008

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Zdumiewające opowieści i jeszcze bardziej zdumiewające ilustracje

„Zdumiewające opowieści pandy” to typ tej książki, jakiej się nie zapomina i ma się ochotę do niej wracać. Te powroty obfitują w coraz to nowe odkrycia sensów i znaczeń zawartych w przytaczanych opowieściach. I wcale nie mam tu na myśli dzieci, tylko swoją osobę. Ta książka, prawdopodobnie jako jedyna w domowej biblioteczce mojego syna nie nudzi mnie, gdy mam ją czytać po raz piąty tego samego dnia. Wręcz przeciwnie, robię to z ogromną przyjemnością i w duchu doceniam wyrafinowany gust mojego małego czytelnika, a właściwie oglądacza-pożeracza przepięknych kaligrafii. Bo trzeba wiedzieć, że autor Jon J. Muth, choć amerykańskiego pochodzenia, to w swej twórczości jest na wskroś „dalekowschodni”. Studiował sztukę sho (kaligrafia pędzlem) i rzeźbę w kamieniu w Japonii i ta „japońskość” przebija z każdej strony. Aż trudno uwierzyć, że te ilustracje stworzył Amerykanin! Ale idźmy dalej, a dostrzeżemy więcej nietypowych zjawisk w twórczości Mutha: zafascynowany filozofią Wschodu, głównie buddyzmem i taoizmem, w omawianej książce sięga po stare opowieści zen. Za każdym razem opowiada je panda (zwierzę nieodłącznie kojarzące się z Chinami), a na pierwszy rzut oka można wyróżnić je spośród reszty tekstu innym rodzajem grafiki, w której dominuje biel i czerń: to właśnie sho – pewne, choć delikatne i niezwykle precyzyjne pociągnięcia grubym pędzlem. Opowieści zen są zaledwie trzy, a bohater jednej z nich miał swój pierwowzór w rzeczywistości – był nim japoński poeta Ryokan Taigu (1758-1831). Również sama postać pandy o imieniu Tafla jest wzorowana na postaci mistrza zen Sengaja Gibbona (1750-1837). Reszta książki to tak ukochane przeze mnie akwarele, jednak i one są z ducha japońskie: ich lekkość, zwiewność i niedopowiedzenie. To piękno ukryte w każdym dotknięciu pędzla.

Panda zamieszkuje w sąsiedztwie trójki rodzeństwa i zaprzyjaźnia się ze wszystkimi, ale z każdym osobno i na swój sposób. Każdemu opowiada inną przypowieść, by wytłumaczyć aktualną sytuację, w jakiej znajdują się młodzi bohaterowie. Zapewniam, że każda z nich przydaje się i w naszym życiu.

Zachęcam do zapoznania się z twórczością Jona J. Mutha. Na rynku polskim ukazały się jego trzy książki dla młodych czytelników: „Zdumiewające opowieści pandy”, „Nowe przygody pandy” oraz „Trzy pytania” – zainspirowana zen i powieścią Lwa Tołstoja.

Agata Hołubowska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic