Kategorie

Audiobooki

Komiksy

Książka dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

52 tygodnie

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 30 listopada 2015 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"52 tygodnie"
Anne Crausaz
Wydawnictwo Widnokrąg, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Listopad, 46. tydzień roku. Czytamy, że wszędzie panują wilgoć i szarzyzna, a przygotowanego na zimę szpaka cieszy znalezione jabłko. Nocą z kolei powietrze jest suche, niebo przejrzyste. Po zmroku sowy uszate ruszają na poszukiwania gryzoni.

Każdego dnia warto zatrzymać się na sekundę i popatrzeć na ptaki dyskretnie przysiadające na gałęziach. Ale podczas jesiennej słoty równie dobrze można zanurzyć się w fotelu i, strona po stronie, przekartkować "52 tygodnie".

Książka opiera się na konkretnej koncepcji. Rok podzielono na 52 tygodnie. Na każdą rozkładówkę przypada jeden tydzień z życia pewnego drzewa owocowego. Za każdym razem jest pokazany ten sam kadr – fragment jabłoni, na której co tydzień przysiada inny ptak. Poznajemy mikrohistorie drzewa. Czytamy na przykład o wiosennych śpiewach kosa lub afrykańskich wędrówkach pleszek. W tle, wraz z upływem czasu, który sami wyznaczamy, przerzucając kolejne kartki, zmieniają się tygodnie, miesiące, pory roku.

Anne Crausaz jest oszczędna zarówno w formie, jak i w treści. Kadry konsekwentnie oczyszcza z niepotrzebnych elementów, dzięki czemu nic nie rozprasza naszej uwagi. Ptaki są dobrze odwzorowane i świetnie wyeksponowane poprzez przejrzysty układ stron. Obrazy przypominają wycięte z kolorowego papieru szablony, które można rozsypać i ponownie poukładać. Z kolei krótkie, czasem lakoniczne zdania nadają opowieści spokojny rytm.

Opowiedziana z dużą wrażliwością historia jabłoni to również historia przemijania. Dlatego "52 tygodnie" mówią przede wszystkim o życiu, a książka odczytywana metaforycznie może stać się punktem wyjścia do rozmowy na temat dojrzewania, umierania, a także odchodzenia i powracania. Dlaczego w pewnym momencie jabłka przestają rosnąć, a zaczynają dojrzewać? Dlaczego po kilku tygodniach kurczą się, marszczą i odrywają od drzewa? Opisy mogą być pretekstem do zadawania kolejnych pytań.

Oglądanie książek Anne Crausaz jest jak patrzenie przez lornetkę, a komfort polega na tym, że nie spłoszymy ptaków teatralnym zakradaniem. One mają mnóstwo własnych spraw. Po przeczytaniu "52 tygodni" warto wyjść przed dom i być uważnym na ich dyskretną, stałą obecność.

Marta Król-Szczepkowska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • Plasterek
 • OKO
 • Amelia i Kuba
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej