Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Akcje w wakacje

Autorzy: , dodano Piątek, 23 października 2015 | kategoria: Nowości, Audiobooki, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Emi i Tajny Klub Superdziewczyn"
t. 4 "Akcje w wakacje" (audiobook, czyta: Joanna Pach-Żbikowska)
t. 5 "Źrebaki i Rumaki"
Agnieszka Mielech
ilustr. Magdalena Babińska
Wydawnictwo Wilga, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Seria o Tajnym Klubie Superdziewczyn (TKSD) Agnieszki Mielech znalazła wielu czytelników. Do książek tych powstał bardzo atrakcyjny krótki filmowy trailer książkowy, który można obejrzeć w linku: https://www.youtube.com/watch?v=-C-ZTUjSktI. Wszystkich części można posłuchać w formie audiobooków. Jest to zatem bardzo prężnie rozwijająca się seria i widać, że Wydawnictwo Wilga troszczy się o tych, którzy polubili Emi.

Jakiś czas temu pisałam na portalu "Rymsa" o tomie 1 tej serii książkowej, recenzję można przeczytać tutaj. Dziś pragnę zwrócić Waszą uwagę na tomy 4. i 5., a szczególnie na audiobooki.

Płyty zostały wyprodukowane przez Bibliotekę Akustyczną we współpracy z Wydawnictwiem Foksal. Czas nagrania każdej z nich to ok. 3 godzin. Wystarczająco, żeby przesłuchać w czasie dłuższej podróży albo kilku wieczorów. Tekst książek o Emi czytany jest ciepłym głosem Joanny Pach-Żbikowskiej, w dobrym tempie, wzbogacony o nieliczne efekty dźwiękowe. Naprawdę polecam ten przyjemny sposób odbioru.

Co do treści dalszych części przygód Emi, to można napisać, że dla Agnieszki Mielech bardzo ważne okazują się edukacyjne wartości, podane jednak w nienachalny sposób. Z całą pewnością autorka dużą wagę przykłada do wartości ekologicznych, propagowania zdrowego stylu życia, szacunku dla zwierząt i tradycji lokalnych. I tak jak poprzednie części Emi osadzone były w środowisku miejskim, tak w tomie "Akcje w wakacje" fabuła przenosi się na wieś, do Żabiego Rogu. Tutaj grupa naszych bohaterów doświadcza wielu nowych rzeczy, które dla mieszczucha mogą stanowić nie lada przygodę. Dużą zaletą książki jest modny ostatnio wątek detektywistyczny związany z biblioteką i książką (por. "Biblioteka pana Lemoncella" C. Grabensteina). Na wsi dzieci nawiązują bliskie relacje ze zwierzętami, szczególną przygodą okazuje się jazda konna.

Wątek ten autorka kontynuuje w tomie 5. "Źrebaki i Rumaki". Po powrocie do domu członkowie Tajnego Klubu spełniają swe marzenia o jeździe konnej. Ale okazuje się, że i tym razem Klub ma pełne ręce roboty - oto jedna ze starszych klaczy w stadninie, Brava potrzebuje pomocy w znalezieniu dla niej na starość jakiegoś spokojnego miejsca odpoczynku.

Można rzec, że książki Agnieszki Mielech wpisują się w pewną dyskusję, która odbyła się ostatnio wokół sposobu, w jaki zwierzęta powinny być przedstawiane w lekturach dziecięcych (głos można przeczytać tutaj).

Współcześnie razi i czytelników, i rodziców epatowanie przemocą wobec zwierząt w książkach dla małych dzieci, nawet jeśli jest to fantastyka, natomiast czytelnicy oczekują tego, że zwierzęta, jeśli się pojawią, staną się odpowiedzią na dziecięcą potrzebę bliskiej relacji z inną istotą. To zwierzę właśnie, przełamując tabu, stanie się w książce medium przekazu pewnych prawd o życiu od narodzin do śmierci, przemijaniu, starości, a nawet nieuchronnej śmierci. Dziecko jako wrażliwe, empatyczne wobec zwierząt ma okazję bez nachalnego dydaktyzmu, za pomocą prostej historii ze zwierzęciem w centrum, zrozumieć obowiązek odpowiedzialności za zwierzę od początku do końca. Polecam książkę "Źrebaki i Rumaki" jako mądrą i ciepłą opowieść o takiej właśnie odpowiedzialnej przyjaźni grupki dzieci i dojrzałej kobyły Bravy.

Poza tym dzięki książce spełnia się - chociaż na czas lektury - marzenie dziecka o własnym koniu.

Ewelina Rąbkowska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook