Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Kopciuszek

Autorzy: Chmielewska Iwona, dodano Środa, 12 maja 2010 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Kopciuszek"
Zofia Stanecka
ilustr. Iwona Chmielewska
Wydawnictwo Muchomor, 2004

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Stara historia opowiedziana na nowo

Niby bajkę o Kopciuszku wszyscy znają. Cóż można w niej wymyślić jeszcze nowego? Tyle już razy była opowiadana, czytana, oglądana (ileż ma ekranizacji!), słuchana, że trudno sobie wyobrazić, by można było w niej coś jeszcze zmienić. A jednak Zofii Staneckiej się to udało. Choć autorka zapewne bardziej jest znana z serii książek o Basi, to jednak uważam, że warto sięgnąć po jej interpretacje bajek i baśni, których napisała kilka. Coś, co „uderza” zaraz na początku lektury, to jest piękny, momentami poetycki język. Nie jest on łatwy, ani na siłę uwspółcześniony. To język niepozbawiony metafor oraz pięknych, filozoficznych myśli. To język, który historię Kopciuszka zaczarowuje na nowo i rozpala wyobraźnię. Nie brak też i rymów-czarów, jakimi posługuje się Matka Chrzestna, wyposażająca Kopciuszka na bal. Sama główna bohaterka różni się od innych tym, że wykonując domowe obowiązki nie narzeka, a pocieszenie odnajduje w czytaniu książek. Jest istotą mądrą, wrażliwą i pracowitą, a są to przecież cechy warte naśladowania. Całość sprawia, że z ogromną przyjemnością czyta się tę niewielką książeczkę, bo choć wiadomo, jakie jest zakończenie, to ma się ochotę sprawdzić, jak autorka ubrała je w słowa i jak wzbogaciła.

Ilustracje stworzyła niedoceniana w Polsce, za to w Korei Południowej, Iwona Chmielewska. Smukłe postaci o wyrazistych oczach (Kopciuszek, Książę, Matka Chrzestna), poczciwe oblicze króla i gburowate siostry przyrodnie Kopciuszka – charakter można odczytać od razu. Choć na pierwszy rzut oka ilustracje wydają się być stylizowane na dawne malarstwo, nawet średniowieczne, gdzie akcja toczy się w barwnych komnatach o orientalnym wystroju, a panny noszą powłóczyste suknie, to przy uważnym przyjrzeniu się można dostrzec oczywiste przejawy współczesności, jak na przykład: odkurzacz w rękach Kopciuszka, królewski posłaniec na deskorolce, elektroniczny zegar pokazujący północ, aparat fotograficzny odbity w lustrze, plakat z samochodem w pokoju księcia, czy dziwaczne fryzury dworskich grajków etc. To zupełnie inna i wyśmienita zabawa dla starszych dzieci! Takie poszukiwania: co nie pasuje do tego obrazka? Wydaje się, że jak Stanecka zabawiła się językiem, tak Chmielewska iluzją i czasem. Trzeba przyznać, że owoc takiego duetu wypadł nadzwyczaj soczyście i smakowicie.

Agata Hołubowska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Amelia i Kuba
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • OKO
 • Plasterek