Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Kocia książka

Autorzy: , dodano Środa, 2 grudnia 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Kocia książka"
Jarosław Iwaszkiewicz
ilustracje współczesne: Alicja Rosé
oprac. Anna Król
Wilk&Król Oficyna Wydawnicza, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

Literacki skarb, o istnieniu którego nikt dotąd nie wiedział. „Kocia książka“ stworzona przez Jarosława Iwaszkiewicza i jego córeczki w latach 1933-1934 w Kopenhadze. Odnaleziona po 80 latach po raz pierwszy trafia do czytelników. Pięknie wydana pozwala dorosłym i dzieciom cieszyć się wspólnym czytaniem i zabawą.

„Kocia książka“ to jedyny w dorobku pisarza tytuł dla dzieci. Iwaszkiewicz napisał ją wraz z kilkuletnimi córkami Marysią i Tereską. Do wspólnej literackiej zabawy zainspirowała ich kotka nazywana Bukasią – o zwyczajnym wyglądzie i niezwykłym charakterze – która mieszkała z Iwaszkiewiczami w Kopenhadze w latach 1932-1935. Córki poety traktowały ją jak siostrę. Jarosław w imieniu kotki pisał do nich czułe listy.

- To była taka całkiem zwyczajna kotka, wcale nie jakaś bardzo piękna. Ale bardzośmy ją z Teresą kochały – wspomina 91-letnia dziś Maria Iwaszkiewcz. – Bukasia była piekielnie inteligentna i ojciec stale nam donosił w listach, co nowego zmalowała, co „wymyśliła”, co zepsuła.

Bukasia stała się bohaterką trzyczęściowej opowieści, złożonej z ballady, rodzinnych powiedzonek i wygrzebanych z lokalnych gazet ciekawostek oraz anegdot. Iwaszkiewicz wraz z córkami nie tylko wymyślili umieszczone w książce wierszyki, ale także ręcznie je zapisali, zilustrowali, a następnie „wydali” bajkę domowym sposobem, w jednym egzemplarzu utrwalonym w eleganckim zeszycie z twardą okładką. Ten unikatowy egzemplarz pewnego popołudnia 2013 roku odkryła przeglądając archiwa pisarza Anna Król. Staroświecki zeszyt zapisany w połowie starannym pismem z pięknie kaligrafowaną stroną tytułową i ręcznymi rysunkami leżał w jednej z teczek w mieszczącym się na strychu dawnego domu rodzinnego archiwum, wśród kilku tysięcy dokumentów, rękopisów, prywatnych zapisków, wycinków prasowych.

W niezwykłej oprawie graficznej łączącej zabawną rodzinną historię sprzed lat, współczesne rysunki Alicję Rosé, wycianki i ruchome elementy „Kocia książka“ ukazuje się teraz nakładem Oficyny Wydawniczej Wilk&Król. Publikacja nie jest reprintem choć zachowana została oryginalna szata graficzna, rysunki zrobione delikatną, trochę już dziś wypłowiałą kredką. Część tekstów można odczytywać z oryginalnego rękopisu. Stworzoną przed 80 laty historię uzupełniają intensywne kolory, nowe, piękne rysunki przygotowane przez Alicję Rosé oraz drobne papierowe rozwiązania. Dzięki temu wspólne czytanie, oglądanie i odkrywanie niespodzianek z „Kociej książki” będzie rodzinną przygodą. Dla dorosłych czytelników nowoodkryte dzieło to szansa odkrycia Iwaszkiewicza czułego, domowego, trochę niepoważnego. Zobaczenia go w roli ojca, który wymyśla rymowanki, udaje, że jest kotem, i ma ogromne poczucie humoru.

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • OKO
 • Lato Adeli
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa