Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Sto nóg stonogi Fruzi

Autorzy: , dodano Czwartek, 30 czerwca 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Sto nóg stonogi Fruzi"
Agnieszka Horubała
ilustr. Zosia Dzierżawska
Wydawnictwo Dwie Sostry, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kiedy przy obecnym trybie życia nie zawsze udaje się poczuć zapach maciejki, rankiem, gdy zamiast wsłuchiwać w świergot ptaka – pędzi się, by zdążyć do pracy, a o jedzeniu śniadania w ogródku, w cieniu rozłożystej śliwy zazwyczaj można tylko pomarzyć (są na szczęście wakacje, zatem kto wie) – świat stonogi Fruzi niewątpliwie zachwyci. On nie jest błogi, o, nie! Kłopotów stonodze też nie brakuje. Zachwyci, bo to świat niespieszny, pełen promieni słońca, nuconych melodii, zanurzony w zwyczajnej, ale tak naprawdę pełnej życia codzienności. Owe kłopoty to nie pretekst do załamywania rąk. To okazja do działania, choć i tu, jak to w życiu, pojawiają się przeszkody. Wzucie pięćdziesięciu par butów na sto nóg to może i gratka – w końcu stonoga robi to od urodzenia. Ale już kupienie tylu traperów w jednym rozmiarze, to prawdziwe wyzwanie, naprzeciw któremu stonoga rusza prowadząc czytelnika przez karty książki.

Dotychczas Fruzi nie przeszkadzało, że buciki, które nosiła, były innego koloru, przeznaczenia i fasonu. Łączyło je jedno: ten sam rozmiar i mocne zużycie. Jak tu jednak w góry ruszyć w pantofelkach ze zdartym obcasem czy odklejejącą się w mokasynach podeszwą?! Trochę dziwiąc się światu, trochę się go ucząc i wyciągając wnioski („przecież to oczywiste, że pięćdziesięciu par jednakowych butów najlepiej szukać w fabryce”) stąpa Fruzia od sklepu do sklepu, od sklepu do fabryki, od fabryki do pensjonatu, by z tego ostatniego wyruszyć wreszcie na wyczekaną wyprawę w góry! Tam oprócz sosnowego lasu, szumu strumienia i bolących nóg spotka ją także zaskoczenie, które początkowo nie wydawało się tak miłe. Wcale nie chciała spotykać więcej stonogi Franciszka, którego wczesniej poznała – w sklepie właśnie. Poprzez zażeniowanie, zawstydzenie, może nawet złość – zaprasza jednak Franciszka na spotkanie przy okazji zakupu skarpet. Może zyska nowego przyjaciela? Skarpety to ważny, oprócz butów, element życia Fruzi. Raz, że chronią nogi, dwa, że ich produkcją oraz zbywaniem w przydomowym sklepiku zajmuje się ona na co dzień („słynęła z nich w całej okolicy”), trzy, że wygląda na to, że ich dzierganie sprawia jej niemałą przyjemność.

Kto wie, może również przy okazji wyprawy w góry udało się stonodze zdobyć nowych klientów? W gospodzie, gdzie wszyscy wędrowcy suszyli przemoczone po deszczu buty (trudno sobie wyobracić te ilości!) okazało się, że zgromadzeni przy wspólnym stole mogli ujrzeć oryginalne, wydziergane własnoręcznie, kolorowe skarpetki - „wszyscy o nie pytali”.

Urokliwa - to pierwsze, co nasuwa się po przeczytaniu i obejrzeniu książki. Ilustracje współgrają, uzupełniają i podtrzymują wrażenia. Sympatyczne, ciepłe, wesołe, choć nie o rozśmieszenie chodzi, raczej o pozostanie w dobrym, błogim samopoczuciu. Wywołują pewnego rodzaju przyjemność, taki spokój, w którym chce się trwać.

Książka niewielka, napisana zrozumiałym językiem, bogata w zachwyt nad codziennością – dla młodszych dzieci, ale i dla rodziców spragnionych wyciszenia, spokoju i zapachu maciejki. Nie jest ważne, jakie kto buty nosi, ale czego pragnie w życiu i w jaki sposób do tego dąży. Jeśli nie ma śliwy w pobliżu, to być może jest balkon lub inny zakamarek, gdzie można usiąść, by, jak Fruzia, z kakao w kubku „odpocząć i nacieszyć się ciszą wieczoru”. Po lekturze bardzo się tego pragnie!

Anna Kossowska-Lubowicka

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy