Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Król

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 1 sierpnia 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży

"Król"
Katarzyna Ryrych
Wydawnictwo Literatura, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Król" Katarzyny Ryrych został w 2015 został wyróżniony przez Polską Sekcję IBBY. Spróbujmy dociec, co w tej stosunkowo krótkiej opowieści, wydanej przez łódzką Literaturę, mogło zyskać uznanie jurorów.

"Miałem siedem lat i byłem największym dupkiem w okolicy." Tak zaczyna się historia Patryka. Od początku dostajemy sygnał, że czas pewnego lata, przedstawiony z perspektywy jego samego, znacznie starszego, nie będzie roztrząsany czułostkowo. Co nie znaczy, że historia nie będzie nosić znamion nostalgii. Albo może raczej poczucia, że w małej ojczyźnie dzieciństwa, jaką by nie była, zostawia się kawał serca. Autorka wyznacza jednocześnie krąg odbiorców - młodzież na tyle dojrzałą, że nie zachłyśnie się tym pierwszym, brzydkim słowem. Bo dalej będzie równie mocno, tak językowo, jak i fabularnie.

Po finansowej katastrofie ojca, który traci pokaźny majątek, małą ojczyzną Patryka i jego matki staje się Brooklyn, kamienica, do której przeniesiona zostaje zadłużona rodzina. Pojawia się przemoc, ojciec trafia na leczenie psychiatryczne, zaś matka musi zacząć zarabiać. Brzydota, bieda i ludzkie nieszczęście na każdym piętrze, zamiast ogrodzonego domu i towarzystwa elity - to codzienność siedmioletniego chłopca. Spędza on dużo czasu sam, obserwując egzotyczne towarzystwo drobnych kombinatorów i bezrobotnych.

Pewnego dnia spotyka Celestyna, mężczyznę, który podobnie, jak wielu mieszkańców Brooklynu, zawsze ma czas. Między nim i Patrykiem nawiązuje się silna więź. Jest tym, kogo dorastającemu chłopcu w tamtej chwili trzeba: ojcem i starszym bratem, powiernikiem, objaśniaczem reguł świata. Nie zabrania i nie piętnuje, a jednak wsącza Patrykowi do głowy wrażliwość nieco inną od uczciwości jedynie wobec ziomali z dzielnicy.

Od Celestyna dostaje książki, z nim buduje latawiec, to z nim chodzi na bieda-obiady za talony. Dzięki niemu przeżywa szereg swoistych inicjacji - ma szansę wykazać się odwagą, pokazać, że umie sobie poradzić. Język Brooklynu staje się jego językiem, twarde reguły jego regułami. Traci chłopięcą miękkość i przestaje tęsknić za sobą samym w szczęśliwych czasach dostatku. Brooklyn trochę w niego wnika, ale jednak go nie psuje.

Czasem trudno czytelnikowi uwierzyć, że chłopak przeżywający niezwykłe lato w Brooklynie jest tak mały. Czy przypadkiem ten Patryk dorosły, który historię opowiada, nie mitologizuje/kreuje/zmyśla samego siebie? Domyślamy się, że został muzykiem, głosem dzielnicy i przetwarza własne doświadczenia w teksty piosenek.

Zagadkowość Celestyna zafrapuje, jak sądzę, czytelników. Gdzie mieszka, skąd zdobywa jedzenie i książki? Nienachalną dwuznaczność wnosi do opowieści jego imię, którego etymologia wskazuje na... Ale ta opowieść, jak wspomniałam na początku, nie jest ani baśniowa, ani czułostkowa, ani też patetyczna. Zwięzła, trochę naturalistyczna, a odrobinkę poetycka. Akurat tak, żeby wiarygodnie odmalować Brooklyn i - jednak - niezwykłość dzieciństwa, które jest czasem potencjału, siły.

Kibicujemy Patrykowi, który jest bardzo nieźle napisanym bohaterem. Ja zaś kibicuję Katarzynie Ryrych i z zadowoleniem przyjmuję jakość, którą wnosi swoim pisaniem do literatury młodzieżowej.

Alicja Szyguła

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • Arctic