Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pucułka i Pocopotek

Autorzy: , dodano Czwartek, 10 grudnia 2015 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Pucułka i Pocopotek"
Barbara Lewandowska
ilustr. Janina Krzemińska
Wydawnictwo Widnokrąg, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Sympatyczna pani w czerwonym płaszczyku, choć z wiedźmowatym nosem i wręcz obsesyjną potrzebą sprzątania, znajduje w parku pod ławką pluszowego misia. Ona nazywa się Pucułka, a niedźwiadek jest kompletnie zagubiony i ciągle pyta - po co? Po co misiom imię? Po co lizać brudny śnieg? Po co grzać się przy kaloryferze? Miś, nazwany przez Pucułkę Pocopotkiem, żali się swojej znalazczyni, że wypadł swojemu chłopcu z sanek. Kobieta postanawia mu pomóc.

Pucułka próbuje odnaleźć Jacka Placka na wiele sposobów, a nie jest do tego sama. Pomagają jej znajomy malarz, para gawronów, wiewiórka Gryzelda Orzeszko, a nawet cyrkowy słoń. Kobieta umieszcza pod ławką, gdzie znalazła Pocopotka, wierszowany napis na śniegu, potem układa wiadomość z kamieni, by w końcu rozwiesić papierowe ogłoszenie na przystanku tramwajowym oraz trafić z ogłoszeniem do radia. Pech chciał, że żadna z wiadomości nie dociera do adresata, głównie z powodu zmieniającej się pogody i niesprzyjających okoliczności. Na domiar złego okazuje się, że chłopiec nie nazywa się Jacek Placek, tylko Jan Krzysztof Ludwik i właśnie choruje na przeziębienie. Czy Pocopotek odnajdzie swój dom, a Pucułka męża?

Dzisiejszym trzydziestoparolatkom historia Pocopotka może być znana, gdyż książka powstała na podstawie opowiadania w odcinkach, które było publikowane w dwutygodniku dla dzieci „Miś” w 1982 roku. Przy czym ilustracje Janiny Krzemińskiej, dzięki znacznie lepszym niż kilkadziesiąt lat temu możliwościom drukarskim, zyskały na jakości i prezentują się w książce lepiej niż w czasopiśmie – o czym dowiadujemy się z audycji „Niedzielny Poranek” w radiu RDC poświęconej recenzowanemu tytułowi. Brali w niej udział, prócz redaktorki, Anna Nowacka-Devillard, reprezentująca wydawnictwo Widnokrąg oraz Jacek Krzemiński, syn wieloletniej kierownik artystycznej „Misia”. Ze wspomnianej rozmowy wynika jasno, że Pocopotek stał się w dwutygodniku godnym następcą Uszatka, a jego przygody czytane były z wypiekami na twarzy. Kto by pomyślał?

W tym kontekście przypomnienie historii zagubionego niedźwiadka, publikowanej w czasach stanu wojennego, zyskuje na znaczeniu. To z jednej strony podróż sentymentalna dla czytelników wychowanych na tekstach i ilustracjach z „Misia”, ale także próba zwrócenia uwagi na samo czasopismo, jego wartość literacką i artystyczną oraz jego dotkliwą nieobecność na współczesnym rynku, zdominowanym przez tandetne produkty „czasopismopodobne”. Wydanie książkowe „Pucułki i Pocopotka” rzuca także światło na dokonania ilustratorki Janiny Krzemińskiej i jej niezwykle malarski sposób obrazowania, oraz rzecz jasna na twórczość autorki „Kropki szczęścia” i „Lata czarodzieja”.

Jakkolwiek Pucułka i Pocopotek wydawać się mogą niedzisiejsi – chociażby przez swój wygląd czy styl bycia, a sposób opowiadania trochę nie przystaje do czytelniczych gustów ery Internetu, to nie zmienia faktu, że kontakt z klasyką literatury dziecięcej jest wartościowy i potrzebny. Poza tym historia zagubionej zabawki niezmiennie porusza serca czytelników, niezależnie od wieku. Kto z nas nie znalazł się kiedyś w podobnej sytuacji? Kto nie szukał chociaż raz swojego ukochanego pluszaka ze łzami w oczach?

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • Arctic