Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Hokus-Pokus, Albercie

Autorzy: , dodano Czwartek, 26 listopada 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Hokus-pokus, Albercie"
tekst i ilustr. Gunilla Bergström
przeł. Katarzyna Skalska
Wydawnictwo Zakamarki, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Gratka dla miłośników Alberta Albertsona. Po dwunastu tomikach przygód tego sympatycznego kilkulatka pojawia się pierwszy o zdecydowanie dłuższej i bardziej skomplikowanej fabule, na dodatek z magicznym zaklęciem w tytule. Idealna lektura na andrzejkowy wieczór.

W tym opowiadaniu oprócz Alberta i jego taty główną postacią jest Wiktor. Pamiętacie go? Poznaliście go w książce „Kto obroni Alberta?”. To ten sam chłopiec, któremu Albert bandażuje kolano i chroni przed dokuczającymi mu kolegami. Na początku opowieści pomieszczonej w recenzowanym tytule Wiktor z Albertem są już dobrymi przyjaciółmi, razem chodzą do szkoły, do świetlicy i do domu. I właśnie podczas jednego z takich powrotów ze szkoły do domu spotykają w centrum miasta Czarodzieja. Skąd wiedzą, że to właśnie on? Ubrany w ciemny strój, przypominający garnitur, starszy mężczyzna pod muszką i z pieskiem wyczarowuje chłopakom z nosów monety. Przyjaciele są zachwyceni! Codziennie spacerują po mieście w poszukiwaniu tego niezwykłego staruszka. Udaje im się nawet wyśledzić jego dom, więc pewnego dnia zbierają się na odwagę, i pukają do jego drzwi. Otwiera im przyjemna starsza pani, która okazuje się Muzą Czarodzieja - nie żoną czy przyjaciółką, ale właśnie Muzą. To niezwykłe!

Chłopcy są bardzo mile widziani w domu „czarodziejskiego” małżeństwa, a Pan z pieskiem chętnie zabawia swoich gości czarami. Sim-salabim, hokus-pokus i z kapelusza wylatują cukierki, karty, a nawet statek w butelce dla Wiktora. Po wielu spotkaniach Alberta i Wiktora z Czarodziejem, podczas których chłopcy nie tylko korzystają z gościnności starszych państwa, ale również pomagają im w codziennych sprawach – palenie liści, odśnieżanie, zakupy, wyprowadzanie psa – Albert prosi o wyczarowanie dla siebie żywego psa.

Czy jego życzenie się spełni? Co na to wszystko tata Alberta, niejako „osierocony” przez syna w ostatnim czasie, reagujący na opowiadania o Czarodzieju ze sceptycyzmem i drwiącym uśmiechem? Który uważa, że Albert nie dorósł jeszcze do opieki nad zwierzęciem…

„Hokus-pokus, Albercie” to książka nie tylko o magii, czarodziejach i trikach. To także historia o tym, że dzieci potrzebują dziadków, i odwrotnie, bo młodsi mogą się od starszych wiele nauczyć, między innymi odpowiedzialności i wrażliwości, z kolei seniorom obecność wnucząt pozwala poczuć się potrzebnym, sprawczym i adorowanym. To wzmacniające dla obu pokoleń. Poza tym okazuje się, że relacja dzieci-dziadkowie wolna jest od wielu napięć charakterystycznych dla relacji dzieci z rodzicami, napięć wynikających z pośpiechu, braku dystansu, rutyny dnia codziennego. Dlatego bywa, że młodsi chętniej zwierzają się swoim dziadkom niż rodzicom, i szukają u nich zrozumienia.

A co do pytania o prawdziwość czarów, które pojawia się, raz po raz, w rozmowie Alberta z tatą, to spieszę nadmienić, że Gunilla Bergström nie daje jednoznacznej, prostej odpowiedzi. Czytelnik raz dowiaduje się, że czary nie istnieją, a innym razem, że są, ale nie polegają na trikach i sztuczkach. Jak tu się w tym połapać? - szczególnie, gdy ma się dopiero kilka lat. Autorka wierzy w mądrość najmłodszych, hołdując przekonaniu, wyrażonemu przez Czarodzieja, że „każdy może wierzyć w to, co chce. Kto dobrze patrzy, ten widzi, co trzeba”.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • OKO
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • czaple