Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Rok w lesie

Autorzy: , dodano Wtorek, 22 grudnia 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (0-3 lata), Książki dla dzieci (3-5 lat)

"Rok w lesie"
Emilia Dziubak
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

RYMSOWY TYP - KSIĄŻKA 2015 ROKU:

Czytelniczy rok minął nam jak zwykle intensywnie. Obfitował w nowości, ale nie zabrakło też sentymentalnych powrotów, zaskakujących odkryć i spontanicznych eksperymentów. Nowe książki pojawiły się zarówno na dorosłych, jak i dziecięcych półkach i co tu dużo mówić, zaczęły swobodnie wędrować między pokojem świeżo upieczonej gimnazjalistki a naszym. 8-letni Tomek za to bardzo wyraźnie odciął pępowinę, odseparowując się od wspólnego słuchania z młodszą siostrą. Jego ścisły zestaw lekturowy w postaci kilku książek non-fiction i komiksów znalazł wygodny kąt obok łóżka i nowe pozycje wpuszcza niezwykle ostrożnie. Za to 3-letnia Emilka skorzystała w tym roku chyba najwięcej. Nie dość, że jej biblioteczka poszerzyła się o mnóstwo tytułów po starszym rodzeństwie, to jeszcze z ogromną otwartością przyjęła wszystkie biblioteczne wypożyczenia i księgarniane nabytki, dbając o to, by co ciekawsze z wypożyczonych znalazły się na stałe w jej pokoju.

To właśnie dzięki Emilce i jej tegorocznym książkowym wyborom zdecydowałam się, na rymsowe hasło: KSIĄŻKA ROKU odpowiedzieć: „Rok w lesie” Emilii Dziubak. Wiele już widziałam książek do wyszukiwania, ale to właśnie ta oczarowała mnie wyjątkowo kompleksowym i wnikliwym potraktowaniem tematu wziętego prosto z życia. Nazwę ją wręcz książką "samoedukacyjną" dla najmłodszych, bo choć nie wymaga czytania, przekazuje rzetelną wiedzę w sposób intuicyjny i co najważniejsze niezwykle przyjemny dla oka. Emilka sama wybiera zwierzę z obrazkowego indeksu na wyklejce, ale zwykle gdzieś przy szóstej planszy coś ją kusi, żeby przenieść uwagę na innego, a po chwili znowu na innego bohatera. Krąży po „Roku w lesie”, sprawdzając jak zwierzęta śpią, co lub kogo jedzą, jak łączą się w pary, ale również podpatruje, jak w trakcie roku zmienia się las. Dla mnie to test wiedzy, dla Emilki test pamięci, którą z satysfakcją ćwiczy, zapamiętując kolejne gatunki zwierząt i miejsca, w których najłatwiej je spotkać. My również kilka miesięcy roku spędzamy w środku lasu. Lubię obserwować jak nasze leśne przygody, doświadczenia i odkrycia stają się dla niej odniesieniem w czytaniu „Roku w lesie”: ryjówki, na które wytrwale polują nasze kocury, zaskroniec w upalny dzień wygrzewający się na słońcu, osy wygryzające wędlinę z kanapki jedzonej na powietrzu, czy świerszcz, którego razem z tatą znalazła w trawie. „Rok w lesie” pozostawia też wiele miejsca na domysły. Nie wszystko w książce widać, czasem nie wystarczy sama spostrzegawczość. Niektóre historie po prostu trzeba dopowiedzieć samemu.

Pracy nad książką autorka poświęciła ponad rok. Jej owoce będziemy z równym zapałem oglądać jeszcze bardzo długo, bo jak na rasowy wimmelbuch przystało, liczba ukrytych szczegółów przyprawia o zawrót głowy.

Podobnych książkowych zawrotów głowy życzę wszystkim czytelnikom Rymsa na nadchodzący 2016 rok.

Zosia Gwardyś

link

U nas wyszukiwanie szczegółów w Roku w lesie trwa, z ogromną pasją. Trzylatek uwielbia zabawy w spostrzegawczość, snucie domysłów, dopowiadanie historii zwierzaków, zapamiętywanie ich rozmieszczenia na kolejnych kartach.

dodał: bibi, Piątek, 8 stycznia 2016 18:22

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • OKO
 • Plasterek
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Amelia i Kuba