Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Słoń i kwiat. Prawie-bajki

Autorzy: , dodano Niedziela, 11 października 2009 | kategoria: Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

Tekst:Brian Patten
Tłumaczenie: Piotr Sommer
Ilustracje: Ewelina Sośniak
Wydawnictwo Biuro Literackie, 2009

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Książkę "Słoń i kwiat" Briana Pattena poznałam dzieckiem będąc. Mam ją do dziś, nieco już sfatygowaną odgrzebałam niedawno na wieść o tym, że wrocławskie wydawnictwo Biuro Literackie wydaje "Słonia i kwiata" w całkiem nowej szacie graficznej i z nowymi ilustracjami. Książka już jest, mam ją w ręku i z ciekawością zaglądam do środka. Zanurzam się w dżungli, żeby spotkać dawnych znajomych: pięciocentymetrowego słonia i kwiata, który umie chodzić, a dokładniej spacerować. Nieśpieszny rytm kilkunastu opowiadań przypomina mi właśnie spacer, podczas którego kontemplujemy otoczenie, zwracamy uwagę na masę niezauważalnych wcześniej szczegółów i rozmawiamy, opowiadamy, filozofujemy… Dlaczego słowik musiał opuścić dżunglę? Co żyrafa zobaczyła na końcu świata? Kim był człowiek z workiem pełnym skarbów? Dlaczego świnia chodziła boczkiem? Co śniło się Srebrnej Mrówce? - każde opowiadanie rozwija przed nami inną, zaskakującą historię. Zaś tytułowi bohaterowie - słoń i kwiat są jak jak para filozofów: rozmawiają, zadają pytania, uważnie wysłuchują opowieści innych mieszkańców dżungli. Nie tracą przy tym nic z ducha dziecięcej świeżości i naiwności.

Brytyjski poeta i prozaik Brian Patten wymyślił niezwykłą dżunglę z pogranicza rzeczywistości i snu. Obok żyrafy, hieny i małp mieszkają Ptak Kaputek, Srebrna Mrówka i Plimkiplumek. My, dorośli może nie wiemy, kim jest Plimkiplumek, ale założę się, że nasze dzieci w mig rozpoznają w nim znajome stworzonko. Polecam tę książkę wszystkim z rozbudzoną wyobraźnią, tym, którzy cenią nieoczywistość, historie z zaskakującą puentą i niebanalne ilustracje. Onirycznego ducha "Słonia i kwiata" doskonale wyczuła młoda, zdolna ilustratorka Ewelina Sośniak: rozmazane plamy akwareli i ołówkowe kontury pokazują dżunglę, która może przyśnić się naszym dzieciom.

Ewa Skibińska

link


Zobacz także:


jaka fajna ksiazeczka.
wlasnie zastanawiam sie czy zamowic w Onestep. nigdzie wiecej jej nie widzialam

dodał: aleksandra, Sobota, 9 stycznia 2010 16:56

Ja widzialam w osiedlowej ksiegarni, ale akurat nie mialam przy sobie pieniązkow, a bardzo mi się spodobała. Mam nadzieje, że jeszcze ją odnajdę, a jak nie to również skorzystam z zamówienia Sms.

dodał: Joanna, Niedziela, 10 stycznia 2010 08:15

one step coś o nich słyszałam, ale myślałam, że mają tylko kosmetyki, a tu widzę, że jeszcze książki, to fajnie, bo akurat tę mam zamiar kupić :)

dodał: ada, Niedziela, 10 stycznia 2010 19:06

Książka jest niezwykła. Początkowo nie bardzo (jako mamie) mi się podobała. Chyba przez język, raczej dorosły niż dziecięcy. Ale mój pięciolatek był pod wrażeniem od pierwszej strony. A na koniec popłakał się, że już się skończyła i że ze słoniem tak się porobiło (a przez to i z przyjaźnią). W nastroju książka raczej nie należy do wesołych (jest tu sporo o smutku, przemijaniu, śmierci). Ale przez swój nastrój zapada w pamięć. No i oczywiście przez genialne malunki Eweliny Sośniak.

dodał: Iwona, Środa, 24 lutego 2010 01:15

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną