Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Skarby leśnych braci

Autorzy: , dodano Wtorek, 8 września 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Skarby leśnych braci"
Weronika Kustosz
ilustr. Aleksandra Michalska-Szwagierczak
Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

To już druga książka o leśnych braciach absolwentki filologii hiszpańskiej, nauczycielki i tłumaczki. Poprzednia, wydana przed trzema laty, wprowadziła czytelników w świat Bazylego i Marcepana. Recenzowany tytuł jest kontynuacją przygód chłopców o bujnych czuprynach, mieszkających na skraju puszczy. Jakie to przygody?

W „Polowaniu na jelenia” Bazyli i Marcepan wraz z rosłym Panem Łodygą udają się do lasu na poszukiwanie poroża. Zamiast niego znajdują kryjówkę wrednych Ryjczaków, sprzyjających kłusownikom i wpadają w niezłe tarapaty. „Wiosenne roztopy” prowadzą chłopców do chaty staruszki, która kolekcjonuje guziki i więzi dzieci. Z kolei, w „Szklarni” u Pana Klemensa chłopcy znajdują wśród gąszczu pomidorów ścieżkę do zupełnie innego świata, a „Zimowa opowieść” wiedzie Bazylego i Marcepana pod ziemię, do labiryntów zamieszkałych przez borsuki i niezwykłe przyślepki. Czy uda im się znaleźć drogę powrotną?

Jak widzicie Bazyli i Marcepan w ogóle się nie nudzą, a każda pora roku im sprzyja. Czy z nieba leje się żar czy strugi deszczu chłopcy zawsze znajdują coś do roboty. Budują tratwę ze starych drzwi, ścigają kłusowników, pływają w podwodnym jeziorze i uciekają z domu. A że się przy tym pobiją, pokłócą, zgubią w lesie czy w podziemnych labiryntach, to już inna historia. Nie wiem, która mama chciałaby mieć takich synów? Ciągle gdzieś znikają i miewają sto pomysłów na minutę. Spokojnie, leśni bracia nie przeżywają tych niebezpiecznych sytuacji naprawdę, co do tego nie ma wątpliwości. Raczej fantazjują o tym, że są tropicielami kłusowników, zakładnikami Baby Jagi czy poszukiwaczami podziemnego skarbu. Ale jakie te imaginacje są pasjonujące i barwne? Z pewnością zainteresują niejednego amatora przygód w krótkich spodenkach.

Sprawnie skonstruowanej, wciągającej fabule, wyraźnie inspirowanej baśniami i tekstami kultury obecnymi od lat w świadomości czytelników, towarzyszą malarskie, klasyczne ilustracje. Aleksandra Michalska-Szwagierczak stworzyła sugestywny, dynamiczny obraz świata Bazylego i Marcepana, gdzie rzeczywistość miesza się z fantazją. Jej ilustracje kojarzą mi się z pracami Elżbiety Gaudasińskiej oraz Teresy Wilbik, które niezwykle cenię. Dobrze, że ktoś jeszcze odwołuje się do takich sposobów obrazowania.

Sięgnijcie po „Skarby leśnych braci” i przekonajcie się o sile braterskiej więzi. Zobaczcie, co dzieje się na skraju wielkiego, dzikiego lasu.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Plasterek
 • Amelia i Kuba
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej