Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Zagadka Salamandry

Autorzy: , dodano Środa, 16 września 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla młodzieży

"Zagadka Salamandry"
"Zagadka zegara maltańskiego"
Jørn Lier Horst
Wydawnictwo Smak Słowa, 2015
seria: CLUE


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

Najsłynniejszy policjant wśród skandynawskich pisarzy i najlepszy pisarz wśród tamtejszych policjantów. Jørn Lier Horst, autor bestsellerowego „Jaskiniowca” i „Psów gończych”, które zachwyciły polskich miłośników kryminałów, debiutuje na naszym rynku jako twórca błyskotliwych detektywistycznych historii dla nastolatków. Pierwsze dwie opowieści z serii CLUE to „Zagadka salamandry” i „Zagadka zegara maltańskiego”.

Idylliczna zatoka Skutebukta tylko na zdjęciach wygląda jak cichy i spokojny norweski zakątek. Ale mieszkająca w jej okolicach grupa nastoletnich przyjaciół dobrze wie, że miejsce bywa scenerią makabrycznych i pełnych grozy wydarzeń. To tu morze wyrzuca na brzeg zwłoki nieznajomego mężczyzny, a przestępcy dokonujący zuchwałej kradzieży złota mają ze Skutebukta zaskakująco dużo wspólnego. Tutaj w pensjonacie Perła prowadzonym przez ojca Cecilii Gaathe zatrzymuje się kilku podejrzanych typów, a odrażający Levi Hildonen maczał palce w kradzieży unikatowego zegara Zakonu Maltańskiego, który wart jest ponad 5 milionów koron.

Cecilia, Leo, Une i pies Egon pasjami rozwiązują kryminalne zagadki. Tropią złoczyńców, odnajdują dowody zbrodni i kolekcjonują poszlaki, które prowadzą ich na trop groźnych przestępców. Przyjaciele świetnie się przy tym bawią, ale i nie raz popadają w tarapaty wchodząc w drogę bezwzględnym bandytom, którzy nie przebierają w środkach, by pozbyć się świadków swoich występków. Nastolatki działają jak świetnie zorganizowana grupa śledczych.

„Zagadka zegara maltańskiego” i „Zagadka salamandry” to nie tylko zapis detektywistycznych zmagań i perypetii bohaterów, ale też ciekawa opowieść o dorastaniu i „dorosłych” decyzjach. Na kartach książek pobrzmiewają też echa prawdziwych kryminalnych spraw i opisy dochodzeniowych procedur, jakie przez lata Horst wykorzystywał w zawodowej pracy policyjnego śledczego.

Już w samej nazwie serii tkwi klucz do inteligentnych łamigłówek w jakie Horst bawi się ze swoimi czytelnikami. CLUE to angielskie słowo oznaczające wskazówkę do rozwiązania zagadki. To także pierwsze litery imion bohaterów: Cecilii, Leo, Une i psa Egona. Patronem każdej z opowieści Horst uczynił jednego z klasyków filozofii. I tak Sokrates oraz jego słynna maksyma „Wiem, że nic nie wiem” pojawiają się na kartach „Zagadki salamandry”. Z kolei w „Zagadce zegara maltańskiego” młodzi czytelnicy odkryją echa filozofii św. Augustyna i jego rozważań o tym, czym jest czas.

Jørn Lier Horst (ur. 1970) to norweski pisarz i dramaturg. Kiedy nie pisze kryminałów pracuje dla Teater Ibsen. Zanim został szefem wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold studiował kryminologię, filozofię i psychologię. Zadebiutował w 2004 powieścią „Nøkkelvitnet” („Świadek koronny”). Stworzył cykl kryminałów, w których głównym bohaterem jest William Wisting, policjant pracujący w Larviku. Jego powieści ukazały się dotąd w przekładach na blisko 20 języków. W Polsce ukazały się dotąd jego dwie powieści „Jaskiniowiec” (2014) i „Psy gończe” (2015).

link

W Norwegii też jest lato. I są pensjonaty nadmorskie. Prowadzenie pensjonatu nad morzem wydaje się być fajnym pomysłem na życie, chociaż można przy okazji zetknąć się z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami. Na przykład można znaleźć zwłoki na plaży. Albo wśród gości spotkać podejrzane typy…
Kilkunastoletnia Cecilia jest córką owdowiałego właściciela pensjonatu „Perła”. Matka dziewczynki zginęła przed rokiem w dziwnych okolicznościach i ta zagadka nie daje nastolatce spokoju. A musicie wiedzieć, że Cecilia lubi zagadki. I lubi myśleć. Podobnie jak jej przyjaciółka Une. A tego lata w „Perle” zjawia się ryzykant Leo – połączenie różnych, uzupełniających się cech trójki młodych ludzi i psa Egona musi skutkować powstaniem doskonałego zespołu detektywów; po prostu – nie może stać się inaczej.
Opowieść zaczyna się pewnego ranka, kiedy na plaży Cecilia znajduje ciało wyrzucone przez morze. Martwy człowiek ma na ramieniu wytatuowaną salamandrę. Z czasem okazuje się, że jest jeszcze rozbita łódź, w sprawę zamieszanych jest znacznie więcej osób, a w grę wchodzą niemałe pieniądze… A sama salamandra pojawia się w kilku innych miejscach. Trójka przyjaciół nie może zostawić tego przecież bez wyjaśnienia. I nic więcej nie powiem o tej przygodzie.
Po kilku tygodniach od rozwiązania tamtej sprawy znów w pensjonacie „Perła” pachnie tajemnicą. Tym razem gdzieś w okolicy błąka się zbiegły więzień chcący odzyskać swój drogocenny łup. Jak trójka wszędobylskich młodych ludzi (i pies czwarty) mogłaby nic w tej sprawie nie zrobić?
Przyznam, że da się zauważyć, iż autorem książek jest policjant-detektyw. Sposób przedstawiania postaci, sposób obserwacji, tok rozumowania bohaterów, budowanie napięcia – wszystko to dowodzi, że autor doskonale wie o czym pisze. Ujmujące jest to, że wartką akcję przeplatają elementy skłaniające ku głębszemu myśleniu. Delikatnie, nie narzucając niczego, w niewielkich dawkach, autor próbuje przybliżyć nastoletnim czytelnikom filozofię, ale i uczy obserwowania świata poprzez zwracanie uwagi na szczegóły. To powoduje, że lektura tej książki to nie tylko przyjemnie, ale i pożytecznie spędzony czas. Przyjemnie – bo czyta się lekko. Pióro autora maluje obrazy ze słów, przy czym sama nie wiem jak to robi, bo nie ma tam przydługich opisów – czytając niemal widziałam ciepłe wnętrze pensjonatu (no cóż, będąc nastolatką marzyłam o odkrywaniu tajemnic i odnajdywaniu skarbów, dziś marzy mi się bardziej prowadzenie pensjonatu, stąd pierwsze skojarzenie) Cecilię, Unę, Leo i Egona; widziałam Zatokę Okrętów i plażę, ciemne sylwetki podejrzanych postaci, opuszczony dom, pędzące łodzie motorowe, policyjne koguty, bujającą się na huśtawce papugę, ciemne bunkry i wszystko to, co otacza głównych bohaterów serii CLUE. CLUE – czyli klucz, wskazówka czy trop, ale też:
Cecilia
Leo
Une
Egon

dodał: Aga, Niedziela, 13 września 2015 08:19

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic