Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Banzai. Japonia dla dociekliwych

Autorzy: , dodano Piątek, 13 listopada 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Banzai. Japonia dla dociekliwych"
Zofia Fabjanowska-Micyk
ilustr. Joanna Grochocka
Wydawnictwo Dwie Sostry, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Nadszedł ten moment, kiedy słomkowe kapelusze wylądowały w pawlaczach, a z sandałów osypał się nadmorski piasek. I gdy wszyscy zdążyli uwierzyć, że wakacje dobiegły końca, Dwie Siostry zaprosiły nas do dalekiej podróży przez Kraj Kwitnącej Wiśni. Banzai!

To już drugi tom serii "Świat dla Dociekliwych", w której polscy autorzy i graficy przedstawiają kulturę innych krajów. Z tej propozycji mogą skorzystać rodzice, dziadkowie, nauczyciele, animatorzy kultury. No i przede wszystkim dociekliwe dzieci – zarówno samodzielnie czytające, jak i te, które wolą słuchać. Bo i rozpoczynająca serię "Mamma Mia", i ostatnia "Banzai" to spójne, bezpretensjonalnie opowiedziane i zilustrowane książki. W tej części zajrzymy do japońskich mieszkań. Przyjrzymy się tradycyjnym zabawom oraz hipernowoczesnym maszynom. Dowiemy się również, że w Japonii jeden Dzień Dziecka stanowczo nie wystarcza – w końcu okazji do świętowania jest bardzo wiele.

Zofia Fabjanowska-Micyk, z wykształcenia japonistka, zachęca do przyjrzenia się krajowi, w którym ciasne, tętniące życiem miasta są otoczone dziką przyrodą, a zatłoczone centra sąsiadują z terenami, na których mieszkać się nie da. Każdy, przejrzyście zaprojektowany rozdział to kolejna cegiełka składająca się na fenomen japońskiej kultury. Rąbka tajemnicy uchyla już tekst z okładki: „Dlaczego Japonię nazywa się Krajem Kwitnącej Wiśni? Co oznacza czerwona kropka na fladze? Czy daj dziobu znaczy daj buziaka? Skąd się wzięła Hello Kitty? Dlaczego w Japonii złodzieje okradający domy zdejmują buty?”.

Warto przy tym zaznaczyć, że Zofia Fabjanowska-Micyk unika nadmiernego egzotyzowania. Subtelnie obrysowuje różnice kulturowe, pokazując, że normy są względne. Dlatego dostajemy trochę praktycznych wskazówek, choćby po to, by na herbatce u tokijskiego przyjaciela poczuć się (prawie) jak u siebie w domu. Co ważne, autorka zachowuje lekkość. Pisze w sposób bardzo przystępny, ale nie upraszcza. "Banzai" jest świetnym wprowadzeniem, po którym możemy się spodziewać lawiny dodatkowych pytań ‒ o wulkany, trzęsienia ziemi, wiśniową falę, gumowe domy czy związki Hello Kitty z wojownikami Ninja.

Równie ważny jak treść jest w "Banzai" projekt graficzny Joanny Grochockiej, która nie ograniczyła się do zilustrowania tekstu. Koncepcja jest przemyślana i wykonana z dbałością o szczegóły. Ilustracje znajdują się na każdej stronie. W tytułach rozdziałów bardzo trafnie dobrano krój liter, który z jednej strony nawiązuje do tradycyjnego pisma, z drugiej jest nowoczesny, co świetnie oddaje charakter samej Japonii. W wielu miejscach znajdziemy też odwołania do malarstwa tuszowego. Wszystkie elementy: od kroju liter, przez zestawienie kolorów, po ilustracje tworzą piękną, malarsko-graficzną całość.

Marta Król-Szczepkowska – z wykształcenia etnografka i pedagożka. Zawodowo czyta/ogląda/pisze/doradza. Gromadzi książki obrazkowe. Czyta sobie, córce, a od niedawna także przedszkolakom. Uważa, że literatura dla dzieci jest w stanie uratować nas od smutnego losu dorosłego normalsa.

link

Super książka! mnóstwo ciekawostek o Japonii podane w przystępnej dla dzieci formie, dla mojej córki - miłośniczki Kraju Kwitnącej Wiśni jak znalazł. Od razu chce się bilety lotnicze sprawdzać:) Czekamy z niecierpliwością na kolejne tomy z serii (mam nadzieję, że takie będą?)

dodał: Krystyna, Czwartek, 1 października 2015 12:57

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • OKO