Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Treasure Hunters. Tajemnica mapy

Autorzy: , dodano Wtorek, 16 sierpnia 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Treasure Hunters. Tajemnica mapy"
James Patterson, Chris Grabenstein
ilustr. Juliana Neufeld
przeł. Dorota Malina
Wydawnictwo Znak Emotikon, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jako dorosły i rodzic nie pokochałam "Treasure hunters. Tajemnica mapy", ale nie mogę pominąć milczeniem okoliczności, które działają na ich korzyść - Tomek przepadł z książką w hamaku i pojawił z powrotem dopiero po domknięciu okładki, robiąc sobie w międzyczasie jedynie niezbędne do życia przerwy. Zachwycony, od razu poprosił o kolejną część. Byłam następna w kolejce do czytania, lecz mimo zarażenia się od syna szczerym entuzjazmem, bardzo szybko zrozumiałam, że mnie lektura zabierze o wiele więcej czasu.

"Treasure hunters" to przykład książki precyzyjnie nakierowanej na swojego odbiorcę. Nie każdy doceni zawrotną prędkość akcji, równie szybkie zmiany scenerii za plecami bohaterów oraz rozwlekłe dialogi młodych entuzjastów przygód. Wprawdzie przeszło czterysta stron książki wypełnia nie tylko tekst, ale również spora liczba komiksowych ilustracji, to mimo wszystko czytanie jej porównałabym do oglądania niezbyt ambitnego, przydługiego filmu akcji. Z tego też względu, miejscami naprawdę trudno było powstrzymać ziewanie. Biorąc jednak pod uwagę potrzeby docelowego odbiorcy, "Treasure hunters" doskonale spełnia swoje zadanie - zatrzymuje czytelnika przy książce do końca.

James Patterson, znany szerszemu gronu odbiorców jako autor książek sensacyjnych dla dorosłych, doskonale wykorzystuje swoje sprawdzone umiejętności budowania napięcia, okraszając całość garścią ciekawostek z zakresu historii, przyrody i geografii. Co ciekawe polski wydawca zdecydował się zrezygnować z odwołania do Nilu w tytule tomu, jak również usunął perspektywę piramid z okładki książki. Nie wiem czym Znakowi naraził się Egipt, ale afrykański wątek przewodni ma ciekawy i wart podkreślenia posmak egzotycznej wyprawy, który mnie osobiście bardzo przypadł do gustu. Nie mogę tego samego powiedzieć o czwórce bohaterów - dość sztampowych i nie budzących sympatii młodych poszukiwaczach skarbów, których chyba jedyną budzącą życzliwość cechą jest wyjątkowa rodzinna solidarność.

Niestety finał książki nie przyniósł rozwiązania zawiłej historii. "Treasure hunters" to jedna z tych powieści, które pozostawiają czytelnika w niewpewności aż do następnego tomu. Wątpię jednak, czy skuszę się na lekturę. Raczej podpytam syna.

Zosia Gwardyś

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • OKO