Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Cudowna broda szacha

Autorzy: , dodano Środa, 25 maja 2016 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Cudowna broda szacha"
Anna Świrszczyńska
ilustr. Jan Lenica
Wydawnictwo Muza, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Anna Świrszczyńska, poetka, prozaiczka, to jedna z twórczyń-matek polskiej literatury dziecięcej. Debiutowała przed drugą wojną światową, pracowała między innymi w "Płomyku", "Płomyczku", "Świerszczyku", "Tygodniku Powszechnym". Zostawiła ogromną spuściznę pisarską, której drobną cząstkę przypomniało niedawno wydawnictwo Muza we współpracy z Muzeum Książki Dziecięcej. "Cudowna broda szacha" to cztery orientalne opowieści wierszem, zilustrowane przez Jana Lenicę (tytułowa, "Dziwny tygrys", "O chciwym Achmedzie" oraz "Przygody ananasa"). Pierwszy raz wydano je w 1959 roku i od tamtego czasu nie wznawiano.

Świrszczyńska powołuje do istnienia odległe krainy, w których brzmi echo krajów znanych peerelowskim dzieciom z książek - Turcja? Indie? Iran? - ale które przede wszystkim są baśniowym, pełnym tajemnic "Wschodem". "Tam" jest upał i żyją niezwykłe zwierzęta. "Tam" panują kapryśni władcy, otoczeni doradcami i pięknymi księżniczkami. Wschód to jest nadmiar pięknych rzeczy, które mnożą się i dosłownie wysypują z wierszy.

Tam urodzić się może tygrys w kwiatki. Ale jego los odmieńca jest taki sam, jak wszędzie na świecie - wędruje szukając miejsca, gdzie jego wspaniała odmienność nie tylko nie będzie śmieszyć, ale zostanie doceniona. Tam sprzedawca bamboszy może narazić się na gniew innych handlarzy i postawiony będzie przed wyborem: majątek czy życie. Tam cały dwór dociekał będzie, co spędza sen z powiek dumnego i porywczego władcy, a dociekając, posuwał się będzie do pochlebstw i przymilań. Czy w takim razie to, co wydarza się w kraju, którym włada szach, jest tak bardzo odległe od wszystkiego, co przydarza się w świecie małych czytelników? A może egzotyka jest tylko pięknym przebraniem dla starych historii i uniwersalnych problemów?

Mam poczucie, że trzymam w rękach literacki skarb tworzony ze świadomością czarodziejskich możliwości języka. Egzotyka "robiona" przez Świrszczyńską jest intensywna, czasem komicznie przerysowana. Bohaterowie są w stanie wzbudzić czułość, zniecierpliwienie albo rozbawienie. Gwar, ruchliwość, gęstość opowieściowego świata, lub dla kontrastu powolność i medytacyjny namysł, opisane są bardzo sugestywnie, pobudzając wyobraźnię słuchacza/czytelnika. Samo słowne tworzywo jest świetnej jakości: historie, choć niekrótkie, nie nużą dzięki dynamicznemu metrum wiersza, zmieniającego się w zależności od sceny i nastroju. Środki poetyckie - wyliczenia, onomatopeje, powtórzenia - choć szczodrze użyte, zachwycają celowością.

Doskonale spójna z treścią historii jest warstwa typograficzna i ilustracyjna. Historie pocięto w wersy, niektóre z nich wyodrębniono czcionką różnej wielkości i koloru tak, że typografia pomaga sensowi. Opowieściom dyskretnie towarzyszą ilustracje Jana Lenicy, bardzo oszczędne w kolorze, proste, pojedynczymi znakami oddające egzotykę opowieści.

Reprint tej pięknej książki sprzed wielu dziesięcioleci uświadamia współczesnym czytelnikom, jak wysoka była kultura książki dziecięcej w PRL. Niestety, projekt wydawniczy wskrzeszający cenne książki sprzed lat, którego książka jest częścią, nie jest już kontynuowany.

Alicja Szyguła

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • OKO
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook